"Πέρασε" από το Λουτράκι ο ΠΑΟΚ!

Για την 4η αγωνιστική της Α1 του χάντμπολ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο Λουτράκι τον Ποσειδώνα με 30-25...

Στο τελευταίο ματς των δύο ομάδων πέρσι ο Ποσειδώνας νίκησε 24-21 τον ΠΑΟΚ και τον πέταξε εκτός τετράδας. Φέτος οι δύο ομάδες άλλαξαν πολύ και ο «δικέφαλος» έγινε ποιοτικότερος κάτι που φάνηκε στο σημερινό ματς το οποίο κέρδισε 30-25. Ο «δικέφαλος» είχε λύσεις επιθετικά και πολύ καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω, αλλά και εξαιρετικές αντιδράσεις όταν είχε αριθμητικό μειονέκτημα.

Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη έλεγχε το ματς από την αρχή (2-6 στο 14', 4-8 στο 15:54) και με εξαίρεση ένα καλό 20λεπτο του Ποσειδώνα, χάρη στο οποίο ισοφάρισε 10-10 (24'), δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ με 18-24 (46') με καλούς τους Μπουκοβίνα, Τσεσμετζίδη, Αλβανό και Παλάσκα που ήταν και πρώτος σκόρερ. Ο Ποσειδώνας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα και έτσι οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μέχρι το φινάλε την διαφορά ασφαλείας.

«Σίγουρα βοήθησε η απουσία του κόσμου και το γεγονός ότι ο Ποσειδώνας ψάχνει ακόμα τον δρόμο του. Εμείς ήμασταν πικραμένοι από την εμφάνιση με τον Διομήδη και θέλαμε να δείξουμε ένα άλλο πρόσωπο. Δείξαμε έτοιμοι και ψύχραιμοι», σχολίασε ο Νίκος Γεωργιάδης, ενώ ο Νίκος Γραμματικός τόνισε: «Ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια. Στο α' μέρος είχαμε καλό πρόσωπο, ενώ στο δεύτερο κάναμε πολλά ατομικά λάθη που στοίχισαν».

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 7-4, 3-7, 6-9, 10-10, 12-13 (ημχ.), 13-16, 15-19, 18-23, 20-26, 23-27, 25-30

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 1, Πέρρος 7, Δημητρόπουλος, Χερουβείμ, Τοκατζόγλου, Οικονόμου, Παπαδιονυσίου 3, Μπάρμπας, Τρουμπέτας 7, Μελετάκος 4, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 2.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 8, Γουργούμης, Τσίλης 5, Νικολαίδης 1, Κοκκώνης 1, Τσαμουρίδης, Ιωαννίδης, Ιλερής, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 6, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Κεσίδης Σ., Τσεσμετζίδης 5.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, κόκκινη: 54:02 Κοκκώνης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 55:07 Βασιλειάδης (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 7-6, πέναλτι: 4/4-3/3.

Πηγή: handball.org.gr

.........................................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης...

10-10 Μελετάκος στο 23'

Ο ΠΑΟΚ χάνει διαφορά τεσσάρων τερμάτων, δεχόμενος μάλιστα τα τελευταία δύο γκολ στην αντεπίθεση!

12-13 Μελετάκος

Ημίχρονο στο Λουτράκι, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει το προβάδισμα, από την αρχή του παιχνιδιού, αλλά να χάνει τη διαφορά των τεσσάρων γκολ που είχε στα μισά της αναμέτρησης

18-23 Τσεσμετζίδης

18-24 Αλβανός, ο ΠΑΟΚ δείχνει να καθαρίζει το ματς, πιο εύκολα από ότι αναμενόταν

24-28 Μελετάκος στο 55:34'

24-29 Παλάσκας, δύο λεπτά πριν το τέλος και ενώ τα πάντα έχουν κριθεί, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη σε ένα γήπεδο στο οποίο πέρσι γνωρισε την ήττα