Νίκη χαρακτήρα και ψυχής επί του Διομήδη!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Διομήδη Άργους με 27-26, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος ξεκίνησε «μουδιασμένα», δείγματος της νευρικότητας και της σημαντικότητας του παιχνιδιού, 7-11. Οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ρυθμό, και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 12-12. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, σβήνοντας η μία τα προβαδίσματα της άλλης. Στο 28:30 του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ έχασε τον Λαδάκη με κόκκινη κάρτα, κάνοντας ακόμα πιο απαιτητικό το έργο του Στέλιου Σεϊρεκίδη. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 16-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα, και παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τον τερματοφύλακα του, Λευτέρη Παπάζογλου, δημιούργησε προβάδισμα, 22-19. Οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν σ' εκείνο το σημείο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 22-22. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την διπλή δίλεπτη αποβολή του Διομήδη, και με 2-0 σερί πήρε σημαντικό προβάδισμα στις αρχές του τελευταίου πεντάλεπτου, 25-23.

Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 0-2 σερί, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την δίλεπτη αποβολή στον Δικέφαλο, 25-25. Σ' ένα δραματικό φινάλε, οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα τέρμα, 26-26, δίνοντας στο παιχνίδι... άγρια ομορφιά. Το φινάλε της αναμέτρησης επιφύλασσε δύο «ασπρόμαυρους» ήρωες.

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Παπάζογλου κέρδισε οφθαλμοφανέστατο πέναλτι, το οποίο υποδείχτηκε μάλιστα με την βοήθεια του VAR. Ο Ελευθεριάδης ευστόχησε πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, και χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 27-26.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-6, 7-11, 12-13, 14-15, 16-16 (ημχ), 16-16, 19-18, 22-20, 22-22, 25-24, 27-26.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Θ. Παπάζογλου 7, Κ. Κουκμίσης 4, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μαρίνος, Ν. Κουκμίσης, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 2, Δαϊος, Τζωρτζίνης 4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου, Τσάκαλος, Τσέλιος, Τσερλετσκι, Τσακουρίδης 7, Ασβεστάς 1, Χατζηκωνσταντίνου, Μπάγιος, Κωστακίδης 5, Μανθος 4, Μπεκιάρης, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σάλεμ 4, Στεφανίτσης 5.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 28:31 Λαδάκης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 59:56 Ζαραβίνας (για διαμαρτυρία- προοδευτικότητα ποινών στον πάγκο), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/4-3/3.