Χάθηκε ο τίτλος!

Για το δεύτερο παιχνίδι των τελικών της Α1 Γυναικών του χάντμπολ ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Νέα Ιωνία με 30-25, και κατετάγη δεύτερος στο πρωτάθλημα...

Στον τίτλο της Κυπελλούχου Ελλάδος θα αρκεστεί η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ για την περίοδο 2015-16, καθώς ηττήθηκε και στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 από τη Νέα Ιωνία και κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Στο κλειστό της Νέας Ιωνίας ο Δικέφαλος έψαχνε τη νίκη για να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά των τελικών, όμως στο τέλος οι γηπεδούχες ήταν εκείνες που πανηγύρισαν για το θετικό αποτέλεσμα και κατέκτησαν τον τίτλο.

Το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ (7-9 στο 15') δεν είχε συνέχεια. Η Νέα Ιωνία ισορρόπησε το ματς και μπήκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14-11. Το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους ήταν καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ με εννιά γκολ (22-13) και ουσιαστικά κάπου εκεί κρίθηκε το ματς.

Εξαιρετική εμφάνιση για την Νέα Ιωνία πραγματοποίησε η 19χρονη διεθνής τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου με 20 επεμβάσεις, έχοντας στην διάρκεια του αγώνα και ποσοστό που άγγιξε το 60%!

Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης Μπράουερ (10 γκολ), Παπανικολάου (5 γκολ) και Χρυσή (4 γκολ) που έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Από την άλλη πλευρά για τον «Δικέφαλο» θετική παρουσία είχε η Μάστακα (7 γκολ), αλλά υστέρησαν πολλές αθλήτριες, όπως η Τζέριτς που είχε 10 επεμβάσεις με ποσοστό κάτω από 30%!

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-4, 7-9, 10-10, 13-10, 14-11 (ημχ.), 17-12, 22-13, 24-17, 26-20, 29-21, 30-25

ΟΦΝΙ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μπαλάφα, Μπράουερ 10, Παπανικολάου 5, Παπά 5, Σαΐντοβα, Ζυγούρα 4, Κοντοστεργίου, Μανδά, Χρύση 4, Χατζηπαρασίδου, Βασιλειάδου, Σαραντάκου, Χρονοπούλου 2, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Ράτσικα, Νούλα 1, Τσαουσίδου 3, Τζέριτς, Μίλασιτς 4, Μούρνου 5, Μπατσαρακούδη, Κωστοπούλου, Παύλου, Τσομπανίδου, Βαφειάδου 2, Στρατάκη 2, Παπάζογλου 1, Μάστακα 7, Κοκτσίδου.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/2-2/4.