Ήττα και για την ομάδα Volley!

Στο κλειστό "Μάκης Λιούγκας" της Γλυφάδας, η ομάδα volley του ΠΑΟΚ έχασε με 3-1 σετ από την ΑΕΚ στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Volley League...

Οι απουσίες των Χριστοφορίδη , Λόουσον , ειδικά του τελευταίου έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα αφού ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με μόλις 9 παίκτες στη σύνθεση του. Μετά και από αυτή την ήττα ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 18 βαθμούς και έπεσε στην 7η θέση χάνοντας πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της τετράδας. Στο κυρίως αγωνιστικό μέρος ο ΠΑΟΚ είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή ενώ ήταν μέτριος και στους υπόλοιπους τομείς κάνοντας εύκολα το λάθος. Ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 κατάφερε να μειώσει σε 2-1 αλλά δεν υπήρξε συνέχεια με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-1.

Με δεδομένες τις απουσίες των Χριστοφορίδη , Λόουσον ο Θανάση Στράντζαλης ξεκίνησε με τους Στίγγα , Νικηφορίδη στο βασικό σχήμα. Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 3-1 και 6-3 μετά από μπλοκ άουτ του Παγιάν. Με μπλοκ αρχικά ο Παντακίδης μείωσε σε 8-6 και ο Νικηφορίδης με άσο σε 9-8. Με άσο ο Παντακίδης έκανε το 10-10 και έφερε το σετ στα ίσα στο 10-10. Ο Μίλκοφ με επίθεση έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 10-11 και με δική του νέα επίθεση σε 11-12. Με πρωταγωνιστές τους Πέτρογλου , Παγιάν η ΑΕΚ ξέφυγε με 17-15. Με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Μαντέκα, μπλοκ πάνω στον Μίλκοφ και άσο του Κατσανεβάκη η Ένωση προηγήθηκε με 20-15 αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να τη κυνηγά στο σκορ . Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από Νικηφορίδη, Μίλκοφ οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 20-17 αλλά στη συνέχεια Μίλκοφ και Τζελάτης δέχθηκαν μπλοκ για το 23-17. Ο Τζελάτης μείωσε σε 24-19 αλλά δικό του λάθος σερβίς διαμόρφωσε το 25-19.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο δεύτερο σετ με τους παίκτες του Θανάση Στράντζαλη να έχουν πολλά προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 5-5. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ με όπλο το μπλοκ προηγήθηκε 6-8 αλλά πολύ γρήγορα η Ένωση απάντησε για το 9-9. Ο Τζελάτης μείωσε σε 13-12 αλλά με τον Τόρρες να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς και να χαλάει την υποδοχή των ασπρόμαυρων, ο Μακίμπιν είχε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη με τον Νικηφορίδη να κάνει τρία σερί λάθη στην επίθεση για το 17-12. Σε εκείνο το σημείο ο Θανάσης Στράντζαλης πέρασε τον Πιπέργια αντί του Μακίμπιν με την Ένωση να παίρνει προβάδισμα με18-12. Με λάθη της ΆΕΚ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-16 και ο Τζελάτης με μπλοκ άουτ κατέβασε τη διαφορά στους 3 στο 20-17. Ο Νικηφορίδης έχασε την επίθεση για το 23-17 και Στράντζαλης πέρασε τον Στεφανίδη αντί του Νικηφορίδη. Το τελικό 25-19 διαμορφώθηκε μετά από άου επίθεση του Τζελάτη.

Το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ ήρθε στο τρίτο σετ. Με τον Μίλκοφ να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς και τον Νικηφορίδη να τελειώνει τις επιθέσεις οι ασπρόμαυροι έτρεξαν ένα σερί 0-7. Με την Ένωση να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι και το 1-10. Μπλοκ του Τόρρες στον Τζελάτη και υπέρβαση του διαγώνιο του ΠΑΟΚ μείωσαν για την Ένωση σε 3-11. Η διαφορά έφθασε στο +10 στο 5-15 μετά από επίθεση του Τζελάτη, με το ΠΑΟΚ να πηγαίνει προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-16. Ο Μίλκοφ έκανε το 9-19. Πέτρογλου και Τόρες μείωσαν για την ΑΕΚ σε 13-20. Τριπλό μπλοκ από τους παίκτες του ΠΑΟΚ στον Κατσανεβάκη έκανε το 15-23 και από εκεί και ύστερα το 17-25 ήρθε φυσιολογικά.

Πόντο –πόντο πήγαινε το τέταρτο σετ μέχρι και το 8-8. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 11-8, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-11 αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα και τα λάθη των ασπρόμαυρων σε επίθεση , σερβίς έτρεξαν ένα σερί 6-0 για το 15-9, με τον Τόρρες να προκαλεί τρικυμία στην υποδοχή των ασπρόμαυρων. Κάπου εκεί επήλθε η κατάρρευση στους κόλπους του ΠΑΟΚ μη έχοντας λύσεις στον πάγκο. Η Ένωση ξέφυγε με 18-10 και 20-11. Ο Τζελάτης μείωσε σε 21-13, ο Νικηφορίδης σε 23-15 και με άσσο ο Παντακίδης σε 23-16 αλλά το σετ είχε πια κριθεί με λάθος του Τζελάτη από τη γραμμή του σερβίς να διαμορφώνει το 25-17 και το τελικό 3-1 υπέρ της ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Φλαούνας): Μαντέκας 11 (10/18επ. 1 μπλοκ, 50%υπ.-50%άριστες), Τόρρες 12 (6/11 επ. 1 άσος, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 4 (2/6επ. 1 μπλοκ, 1 άσος), Κρέτσης 1 (1 άσος), Παγιάν 18 (16/31 επ. 2 άσους), Πέτρογλου 11 (8/16επ. 3 άσους 46%υπ. -8%αρ), Αχιλλεόπουλος (λ66%υπ-39%αριστες) Ρουμελιωτάκης 1 (1/2επ, 75%υπ.-25%αριστες), Τοκάνης , Νοβοσέλατς.

ΠΑΟΚ (Στράντζαλης): Παντακίδης 5 (1/4επ , 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 15 (12/24επ. 1 μπλοκ, 2 άσους, 64%υπ-44%άριστες), Στίγγας 4 (2 άσους , 2 μπλοκ), Μίλκοφ 10 (7/17 επ. 2 μπλοκ , 1ασος, 57%υπ-31%αριστες), Μακίμπιν 3 (3/4), Τζελάτης 13 (13/31επ. ), Μπαμπαλιούτας (λ-63%υπ.-38%αριστες).

Πηγή: paokvolley.gr

............................................................

1ο σετ:

1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 3-2, 4-2, 4-3, 5-3,  6-3, 6-4, 6-5, 7-5, 8-5, 8-6, 9-6, 9-7, 9-8, 10-8, 10-9, 10-10, 10-11, 11-11, 11-12, 12-12, 13-12, 13-13, 14-13, 15-13, 15-14, 16-14, 17-14, 17-15, 18-15, 19-15, 22-17, 24-18, 25-19