Διπλό στη Ορεστιάδα για τον ΠΑΟΚ!

Για την 6η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 σετ στην Ορεστιάδα, τον Άθλο...

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπλάνκεναου, Γάτση, Τακουρίδη, Βαν Ντεν Ντρις, Τρούχτσεβ, Φαν Χάρντερεν και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Κυρίαρχος ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στους πρώτους πόντους πήρε μικρό προβάδισμα, 2-4. Στη συνέχεια μπορεί οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσαν, 7-7, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση, πίεσε στην υποδοχή, είχε καλά ποσοστά στην επίθεση, ανοίγοντας έτσι τον δείκτη της διαφοράς, 8-14. Στην τελική ευθεία, ο Άθλος έφερε το σετ στα... ίσια, 17-17, ενώ πέρασε και μπροστά, 19-17. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ «έχασε» τον διαγώνιο του, Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις, ο οποίος στραβοπάτησε σε προσπάθεια για μπλοκ, με τον Σαλταφερίδη να μπαίνει στα... παπούτσια του Βέλγου. Ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή σε κομβικό σημείο, 21-23, κατακτώντας το σετ με 23-25, 0-1.

Έχοντας την ψυχολογία υπέρ του, μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ, ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς την αγωνιστική του ανωτερότητα, 3-7. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν το αρχικό προβάδισμα τους στα μέσα του σετ, 11-16, το οποίο αύξησαν στην τελική ευθεία, 14-20. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Άθλο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-2 με 18-25.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ, στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τον Άθλο να προσπαθεί να μείνει στο παιχνίδι, και τον ΠΑΟΚ να το τελειώσει. Στα μέσα του σετ ο Δικέφαλος είχε προβάδισμα, 12-15, το οποίο στη συνέχεια ανέτρεψε ο Άθλος, 18-17. Με σοβαρότητα και ψυχραιμία, ο ΠΑΟΚ έφερε το σετ στα μέτρα του στους τελευταίους πόντους, 21-23, ωστόσο αυτό οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Εκεί, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν ήθελαν να μπουν σε περαιτέρω... περιπέτειες και με 24-26 έκαναν το 0-3, παίρνοντας το «καθαρό» τρίποντο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου και ώρα 17:00, στο Ε.Γ. Μίκρας, στο πλαίσιο του νοκ-άουτ αγώνα της προημιτελικής φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η δυναμική παρουσία του Κόσμου του ΠΑΟΚ, ο οποίος γέμισε το Κλειστό της Ορεστιάδας, ωθώντας με τον παλμό του τους παίκτες του Δικεφάλου στη νίκη.