Ο κατήφορος συνεχίστηκε και στη Σύρο!

Για την 6η αγωνιστική της Volley League, o ΠΑΟΚ έχασε στη Σύρο από τον Φοίνικα στο τάι μπρέικ ...

Ο ΠΑΟΚ, αν και προηγήθηκε με 0-2 σετ, γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και με τον βαθμό που πήρε έφτασε τους 8 στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Το πρώτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επιβάλλοντας τον ρυθμό του, προηγήθηκε με μια διαφορά 5 πόντων (3-8), την οποία αύξησε στους 8 (6-14). Εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων και έχοντας τον Τζούριτς σε καλή μέρα, οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να κερδίσουν τον σετ με 15-25.

Το δεύτερο σετ του αγώνα ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10. Ο ΠΑΟΚ, με εντυπωσιακό μπλοκ από τα χέρια του Γιάννη Τακουρίδη, έκανε το 10-13, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή των γηπεδούχων, κ. Ζάρκο Παβίλσεβιτς, να καλέσει τάιμ άουτ. Παρόλο που ο Φοίνικας έφτασε το σκορ στο 16-17, ο πρώτος χρόνος του Όκολιτς, 2 πόντοι του Γκότρσανιουκ και το τρομερό καρφί του Τζούριτς, έδωσαν και πάλι έναν αέρα 5 πόντων (17-22) στους Κυπελλούχους Ελλάδος, οι οποίοι κατέκτησαν και το δεύτερο σετ της αναμέτρησης με -25, κάνοντας το 0-2.

Το τρίτο σετ της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Τζούριτς και Γκόρτσανιουκ να χαρίζουν τους 3 πρώτους πόντους στον ΠΑΟΚ (0-3). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα (5-5) και κατάφεραν να προηγηθούν με 8-7 και 16-14, αναγκάζοντας τον Σέρτζιου Στάνκου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να "επιστρέψει" και έτσι ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει σε 1-2 κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-19.

Το τέταρτο σετ βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 7-10, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο. Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ομάδα του Φοίνικα κατάφερε να κερδίσει το σετ με 28-26 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Το τελευταίο σετ της αναμέτρησης βρήκε τον Δικέφαλο να προηγείται με 0-2, όμως τους Συριανούς να αντιδρούν άμεσα και να περνούν μπροστά με 4-3, αναγκάζοντας τον τεχνικό των ασπρόμαυρων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας ξέφυγε 8-5 και 12-7, ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν και έτσι ήρθε η πρώτη ήττα (3-2) στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Ονόπας, Γεροθόδωρος

Τα σετ: 3-2 (15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12 )