Συγκλόνισε ο ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ!!!

Για την 17η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟK έχασε στο ΣΕΦ από τον γάβρο με 83-76. Ο ελλιπέστατος  Δικέφαλος ήταν εκπληκτικός μέχρι το 39' και μπορούσε το διπλό!

Με απόντες τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, ο ΠΑΟΚ διεκδίκησε τη νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Ο Δικέφαλος βομβάρδιζε έξω από τα 6,75 (συνολικά είχε 12/24) με τους Ντούβνιακ, Χάτσερ να κάνουν πολύ μεγάλο παιχνίδι! Πολύ καλός ο Τέπιτς, όπως και ο μαχητής Μάρκοβιτς!

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-9, ο Λοτζέσκι ισοφάρισε σε 9-9, αλλά ο Δικέφαλος με Χάτσερ - Μάρκοβιτς ήταν σε επαφή στο σκορ (18-18) για να τελειώσει η πρώτη περίοδος 23-21 χάρη σε καλάθι του Πρίντεζη και μία βολή του Χάτσερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γάβρος πήγε να ξεφύγει (28-23), όμως ο Ντούβνιακ με δύο απίθανα τρίποντα διαμόρφωσε το 28-29! Οι ομάδες στη συνέχεια πήγαιναν πόντο πόντο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 41-41, με τον Τέπιτς να σκοράρει στην τελευταία προσπάθεια του ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό του αγώνα.

Ο Δικέφαλος με καλή άμυνα και με πολύ συγκέντρωση στην επίθεση, παρά τις σημαντικές απουσίες του, έπαιζε απλά και ορθολογικά, δείχνοντας πως κατέβηκε στον Πειραιά για να πουλήσει ακριβά το τομάρι του, κόντρα στα προγνωστικά!

Ίδια εικόνα και στο 3ο δεκάλεπτο, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Δικέφαλος πάντως έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 58-59 χάρη σε τρίποντο του Χάτσερ!  Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προηγείται για πρώτη φορά με 6 πόντους (58-64), 9 λεπτά πριν το τέλος και δείχνει πως μπορεί να κάνει την πολύ μεγάλη έκπληξη. Ακολούθησε όμως ένα 13-2 των γηπεδούχων που πέρασαν μπροστά με 71-66 στο 35', αλλά ο ΠΑΟΚ δεν το παράτησε!  Με διαδοχικά τρίποντα από Ντούβνιακ και Δέδα και βολές του Ντούβνιακ, προσπέρασε και πάλι (73-74), μόλις 2:42 πριν το τέλος!

Την ώρα που τα φίδια άρχισαν να ζώνουν Σφαιρόπουλο και Τόμιτς, ο Στρόμπερι έκανε το 75-74, ο Πρίντεζης έχασε δύο βολές με το χρονόμετρο να δείχνει  100'' για το τέλος. Σε εκείνο το σημείο καθοριστικά καλάθια του Σπανούλη, ήταν εξαφανισμένος ως τότε, καθάρισαν το παιχνίδι. Τελικό σκορ: 83-76

Ένα τεράστιο μπράβο στην ομάδα που έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ και άξιζε το κάτι παραπάνω. Πάντως σε κάποιες κρίσιμες επιθέσεις προς το τέλος είδαμε τα κοράκια να βάζουν εύκολα τη σφυρίχτρα στο στόμα, υπέρ φυσικά των γηπεδούχων!

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 58-59, 83-76

γαβρος (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (2), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (4), Τζόνσον-Όντομ 6, Χάντερ 11, Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Χάκετ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (2), Μαργαρίτης 6, Ντούβνιακ 21 (4/4), Μάρκοβιτς 14 (1), Χάτσερ 19 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Κώττας.

.......................................................

18:25 Γίνεται η παρουσίαση των ομάδων.

18:27 Ανθοδέσμες κατάθεσαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ, στη μνήμη των θυμάτων της θύρας 7, μέσα σε χειροκρότημα

41-41 Τέπιτς στην εκπνοή!!!

Εκπληκτικός ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό του αγώνα!!!

3ο δεκάλεπτο

Χάτσερ, Ντούβνιακ, Τέπιτς, Μαργαρίτης, Μάρκοβιτς στο παρκέ, ίδια 5άδα με την αρχική για τον ΠΑΟΚ

43-41 Πρίντεζης

43-43 Ντούβνιακ υπό πίεση

45-43 Χάντερ

45-46 Ντούβνιακ!!! Μεγάλο παιχνίδι ο Σέρβος!!! 4/4 τρίποντα

Ο Χάντερ σταματάει την μπάλα με τα πόδια, δεν δίνεται η παράβαση...

57-56 Παπαπέτρου, νωρίτερα έγινε φάουλ στον Χάτσερ δεν δόθηκε

Βήματα ο Οντομ Δεν δίνονται!!! Ντάξει το πήραμε το μήνυμα!!!

Επιθετικό ο Κώττας...

58-56 με 1/2 βολές του Μιλουτίνοφ

51" για το δεκάλεπτο

58-59 Χάτσερ!!!

Και πάλι βολές, ο Οντομ αυτή τη φορά, στα 17"

0/2, πολύ άσχημα εκτελεσμένες και οι 2!!!

9/15 τρίποντα ο ΠΑΟΚ ως τώρα

Αστοχος ο Χάτσερ στο τρίποντο, πιεζόμενος

Τέλος 3ης περιόδου

4ο δεκάλεπτο

58-61 Τέπιτς

58-64 Χάτσερ από τη γωνία και ενώ νωρίτερα ο Μάρκοβιτς ανανέωσε 2 φορές την επίθεση με ισάρριθμα επιθετικά ριμπάουντ

Αστοχος ο Χάτσερ από τα 8 μέτρα, τραβηγμένη η προσπάθεια

60-64 με καλάθι και φάουλ του Χάγκετ, 3ο ο Μάρκοβιτς

Χάθηκε η βολή και ο Πρίντεζης μείωσε σε 62-64, 2η φορά που συμβαίνει κάτι παρόμοιο στο ματς

65-64 Λοτζέσκι με τρίποντο στον αιφνιδιασμό

Time out o Μαρκόπουλος, με σερί 7-0 ο γάβρος περνάει μπροστά