Εύκολη νίκη στην Πυλαία (pics)...

Για την 18η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην PAOK Sports Arena τον ουραγό Πανιώνιο με 79-65...

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 11-3 και 13-5 και με τον Julian Vaughn να κάνει θραύση κάτω από τα καλάθια, δημιούργησε πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά. Ο Vaughn στα 9 σχεδόν λεπτά που αγωνίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 10 πόντους (5/5 δίποντα) και 8 ριμπάουντ και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 13 πόντους (26-13) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και μείωσε στους 7 (27-20), αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Με σερί 8-0 και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Carter, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 15 πόντους (35-20), λίγο πριν το 15ο λεπτό. Ο Πανιώνιος απάντησε άμεσα και μείωσε αρχικά 35-25 για να ρίξει την διαφορά καις τους 7 (39-32), πριν το 41-32 του ημιχρόνου, που διαμορφώθηκε με καλάθι του Langford.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ως το τέλος του ματς, καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε 50-36 και 52-38, για να μειώσει ο Πανιώνιος 58-50 στο 30ό λεπτό. Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 (58-52), αλλά αρχικά ο Χαριτόπουλος με «γκολ-φάουλ» έκανε το 61-52 και στη συνέχεια ο Σαλούστος με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (65-53) και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-32, 58-50, 79-65

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (1), Λιάπης, Κάρτερ 10, Τσόχλας 5, Δέδας 1, Κώττας, Οντουμ 14 (1), Βον 13 (12 ριμπάουντ), Σιναντίνοβιτς 3, Χαριτόπουλος 9, Σαλούστρος 10.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 2, Πετρόπουλος, Βεργίνης 8, Σπυρόπουλος, Στρναντ 6, ΜακΝάιτ 5, Μπιλλής 3 (1), Σταμάτης, Γουντς 7, Κόλεμαν 20, Κορολεφ 10, Ταμπς 4(1).

26-13 με καλάθι και φάουλ του Οντουμ, άστοχος στη βολή

Τέλος 1ης περιόδου, με τον Βον να είναι εξαιρετικός έχοντας 10 πόντους και 8 ριιμπάουντ σε λιγότερο από 9 λεπτά συμμετοχής!

2ο δεκάλεπτο

Τσόχλας, Sinadinovic, Λιάπης, Langford, Vaughn ξεκινούν για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο

27-13 με 1/2 βολές του Λάνγκφορντ

27-16 Κορόλεβ

27-18 με καλάθι και φάουλ του Κόλεμαν,εξω η βολή

27-20 Κόλεμαν με τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ κακός στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου

41-32 Λάνγκφορντ

Με επιθετικό χρεώνεται ο Χαριτόπουλος...

21" για το ημίχρονο

Τέλος 2ης περιόδου

3ο δεκάλεπτο

Οντουμ, Κάρτερ, Σιναντίνοβιτς, Λάνγκφορντ και Βον η πεντάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο

79-65 Κόλεμαν

.........................................................................

16:20 Ελάχιστοι οι θεατές στην PAOK Sports Arena, λίγα λεπτά πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση... Μετά την πολυκοσμία της περασμένης Κυριακής, σήμερα επανήλθε η γνωστή απαράδεκτη εικόνα στις κερκίδες!

Μια ώρα πριν το τζάμπολ, Χαριτόπουλος - Ξανθόπουλος τα λένε στο κέντρο του γηπέδου...

15:30 Ξεκίνησε η προθέρμανση του ΠΑΟΚ, όπως μπορείτε να δείτε στην photo που ανέβασε η ΚΑΕ στο twitter