Το "εξπρές" πέρασε και από τη Νέα Σμύρνη!

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Basket League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Πανιώνιο με 61-65...

Ο Δικέφαλος παρά την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, κατάφερε να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα από τον Πανιώνίο, σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται και να κάνει το πέντε στα πέντε στο πρωτάθλημα.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, που βρήκε τον ΠΑΟΚ με μικρό προβάδισμα στο σκορ (33-35), ο Δικέφαλος έπαιξε στη συνέχεια εξαιρετική άμυνα, και με τον Βον να αποτελεί την αιχμή του δόρατος επιθετικά ξέφυγε με οκτώ πόντους (38-46).

Οι γηπεδούχοι με καλάθι του Κορόλεφ μείωσαν στον πόντο (49-50) έξι λεπτά πριν το τέλος και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Λάνγκφορντ με 2/2 βολές έδωσε αέρα τριών πόντων (49-52) στον ΠΑΟΚ, όμως ο Πανιώνιος είχε και πάλι τη λύση και με ένα σερί 6-0 πήρε κεφάλι στο σκορ (55-52).

Σε εκείνο το σημείο πήρε μπρος  ο συνήθης ύποπτος (Χαραλαμπίδης), ο οποίος με διαδοχικούς πόντους έβαλε και πάλι τον ΠΑΟΚ μπροστά  με55-58, 1:30'' πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά στον πόντο (59-60) με τον Κορόλεφ, όμως Χαραλαμπίδης και Σαλούστρος έδειξαν ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών και ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με το τελικό 65-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35. 38-46, 61-65.

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 10, Βεργίνης 4, Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στραντ 3 (1), Μοτσενίγκος, Γουντς 5, Φιτζπάτρικ 2, Κορόλεφ 20 (3), Προύιτ 10 (2), Χάνκοκ 7 (1).

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 4, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 11 (1), Κάρτερ 9 (1), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 5 (1), Δέδας, Οντουμ 9 (1), Βον 17, Σαλούστρος 6 (1).

..................................................................

Ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί με πένθος στις φανέλες των παικτών, ως ελάχιστο φόρο τιμής για τον θάνατο του Θανάση Δεδέογλου...

1o δεκάλεπτο

0-2 Κακαρούδης

2-2

2-4

4-4

...

Υπάρχουν και φίλαθλοι του ΠΑΟΚ στη Νεα Σμυρνη...

2ο δεκάλεπτο

Οντουμ, Λιάπης, Κάρτερ, Κακαρούδης και Βον ξεκινούν στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ

23-18 στο 12'

Τσόχλας στη θέση του Λιάπη

26-18 με καλάθι και φάουλ του Ξανθόπουλου

26-21 Κάρτερ

26-23 Βον

Τεχνική ποινή στον Ξανθόπουλο για flopping, 1/1 βολή από τον Τσόχλα και 29-24 (14'30'')

Τέλος 2ης περιόδου με τον Χαραλαμπίδη να αστοχεί στο τελευταίο σουτ

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ο Βον με 9 πόντους, αλλά και με 1/6 βολές. Ο ΠΑΟΚ έχει 4/13 βολές στο πρώτο ημίχρονο!!

4ο δεκάλεπτο

Odum, Χαραλαμπίδης, Δέδας, Σαλούστρος και Langford ξεκινούν στην τέταρτη περίοδο

53-52 προηγείται ο Πανιώνιος με τρίποντο και βολή του Pruitt

Δεύτερο συνεχόμενο φάουλ σε προσπάθεια του Pruitt για τρίποντο και αμέσως μετά τεχνική ποινή στον ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία (53-52 στο 37ο λεπτό)

21" για το φινάλε

Αστοχο τρίποντο από τον Hancock, ριμπάουντ ο Σαλούστρος που κερδίζει φάουλ και πάει στις βολές στα 16''

1/2 από τον Σαλούστρο για το 59-63

59-65 με 2/2 βολές του Σαλούστρου

61-65 Ξανθόπουλος