Περίπατος στην επανάληψη

για τον "Δικέφαλο" που νίκησε με 77-61 τον Ηλυσιακό.
Ο Π.Α.Ο.Κ.  πέτυχε τη δεύτερη φετινή νίκη του στο πρωτάθλημα αφού επιβλήθηκε με 77-61 του Ηλυσιακού στο παλατάκι της  Πυλαίας. Ο "Δικέφαλος" στο τρίτο 10λεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και καθάρισε το παιχνίδι με άνεση. Μάλιστα στο μεγαλύτερο κομμάτι του 4ου δεκαλέπτου η ομάδα κατέβασε ταχύτητα μιας και όλα είχαν κριθεί.

Βέβαια για να τελειώσει το σημερινό ματς ο Π.Α.Ο.Κ. άργησε να βρει τον καλό του εαυτό μιας και στα πρώτα 2 δεκάλεπτα ο Ηλυσιακός μη έχοντας να χάσει τίποτε έπαιξε χωρίς άγχος και ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Η ομάδα μας δυσκολευόταν απέναντι  στην επίθεση αλλά και στην  άμυνα του αντιπάλου, που συχνά αποτελούσε δυσεπίλυτο γρίφο.

Στα αξιομνημόνευτα  το προσπέρασμα του Ηλυσιακού στο  σκορ δύο φορές (13-15 και  20-22) κάτι που φόρτψσε την ομάδα με περισσότερο άγχος. Ο  Μαρκόπουλος έριξε τον Μιλισάβλιεβιτς ο οποίος μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο και με τη βοήθεια των  Ταπούτου και Γκρέγκορι που σκόραραν  συνέχεια στην επανάληψη  φτάσαμε στο 37-32 και στο 52-40.

Από τη στιγμή που ο Π.Α.Ο.Κ. κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά ο  Ηλυσιακός, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και έτσι αυτή μεγάλωνε συνέχεια , με μέγιστη τιμή το 66-44. Για να φτάσουμε εκεί χρειάστηκαν δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Μονρό στο 34'.

Ξεχωρίσαμε από τη σημερινή παρουσία του Π.Α.Ο.Κ. τον Ταπούτο που χρωστούσε μια σπουδαία  εμφάνιση και την πραγματοποίησε. Ο φόργουορντ της ομάδας μας σκόραρε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι χωρίς να χάσει ούτε ένα σουτ (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο). Είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-32, 56-42, 77-61

Π.Α.Ο.Κ.: Μονρό 11 (3), Καυκής, Γκρέγκορι 12, Ταπούτος 13 (1), Χέλιγουελ 2, Τσιάρας 3, Μιλισάβλιεβιτς 3, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 6, Δεμερτζής 4, Ντρόμπνιακ 15 (1), Γκετσέφσκι 8.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Κάρτερ 17 (1), Καρύδας 13 (2), Κάμινγκς 2, Παπανικολάου 4, Παπαδάκης, Χατζής 6, Αθανασούλας 2, Σιούτης 6 (2), Βιδάλης, Γαλλιώτος, Ιωάννου 9 (2), Κασελάκης 2.