Ήττα και ... τελευταία θέση!!!

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ κόντρα στο Περιστέρι, καθώς γνώρισε την ήττα με 68-75 στο "PAOK Sports Arena" για την 20ή αγωνιστική της EKO Basket League, μένοντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένα στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Ο Bobby Brown ξεκίνησε το παιχνίδι με 3/3 τρίποντα και διατηρούσε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, αλλά το Περιστέρι έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι προηγήθηκε με διαφορά 6 πόντων, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας σε 35-35 με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Shannon Shorter.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ένα lay up του Aaron Best έφερε τον ΠΑΟΚ στο +2 (51-49), αλλά το Περιστέρι πήρε κεφάλι στο σκορ (51-52) με 2/2 βολές του Yanick Moreira.

Ο ΠΑΟΚ κόλλησε επιθετικά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και έτσι το Περιστέρι, με ένα επί μέρους σκορ 3-11, προηγήθηκε με 54-63. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 2 τρίποντα των Αaron Best και Βαγγέλη Μαργαρίτη, μειώνοντας σε 60-63, αλλά το Περιστέρι ξέφυγε ξανά με 7 (60-67), χάρη σε δύο καλάθια του Steven Gray. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε νέα αντίδραση και είχε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο ή και να ισοφαρίσει, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Shannon Shorter με το σκορ στο 64-67, μετατράπηκε σε βήματα και έτσι το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα και τελικά πήρε τη νίκη με 68-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75

ΠΑΟΚ: Rhett 6, Σχίζας 5 (1), Brown 12 (3), Τσόχλας, Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 8 (1), Best 11 (2), Williams 4, Shorter 20 (2), Σαρικόπουλος 2

Περιστέρι: Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 3, Αγραβάνης, Σαλούστρος 5 (1), Moreira 10, Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 7 (1), Kane 12, Hatcher 15 (3), Gray 19 (1), Kingsley 4