Αποσυντονίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Για την 15η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από τη Λάρισα με 95-85 ...

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ με 5-0, ενώ η διαφορά υπέρ της Λάρισας έφτασε ακόμα και στους 15 (25-10), πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το σκορ να είναι 25-15, χάρη σε 5 πόντους από τους Απόλλωνα Τσόχλα και Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Η Λάρισα είχε διψήφια διαφορά μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τους Bobby Brown και Shannon Shorter και κατάφερε να μειώσει σε 48-42 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με 5 γρήγορους πόντους των Adam Smith και Shannon Shorter, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (48-47), ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 60-62, χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Zane Knowles. Ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμα και στο +4 (66-70) στο 29΄, αλλά τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με έναν πόντο (69-70).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 76-77 χάρη σε ένα τρίποντο του Adam Smith στο 32΄. Από εκεί και πέρα, όμως, ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 6 πόντους στα επόμενα 7΄30΄΄, ενώ παράλληλα δεν βρήκε τρόπο να περιορίσει τον Antony Hickey, με αποτέλεσμα η Λάρισα να πάρει τη νίκη με 95-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85

Λάρισα: Garrett Jr. 18 (1), Hickey 26 (2), Χείλαρης, Rush 8 (2), Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 2, Harris 13 (4), Floyd 6, Παπαντωνίου 9 (1), Parks 11.

ΠΑΟΚ: Smith 11 (3), Σχίζας 3 (1), Brown 16 (3), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8, Best 4, Καραμανώλης, Shorter 16 (2), Wiggins 4, Σαρικόπουλος 2, Knowles 18