"Πάτησε" τον Άρη με τον κόσμο δίπλα του!

Για την 14η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena τον Άρη με 101-84 ...

Με σπουδαία νίκη άρχισε το 2020 για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Άρη με 101-84 για την 14η αγωνιστική της EKO Basket League στο κατάμεστο "PAOK Sports Arena".

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός από το ξεκίνημα, ειδικά στο κομμάτι της επίθεσης με τον Shanon Shorter να είναι πολύ εύστοχος από την περιφέρεια! Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (32-22), το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε με 32-24.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις και από άλλους περιφερειακούς, όπως ο Adam Smith και ο Bobby Brown, αλλά ο Άρης έβρισκε σκορ από την γραμμή των βολών και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (46-45). Ο ΠΑΟΚ, όμως, έτρεξε ένα σερί 11-0, με πρωταγωνιστές τους Shorter και Smith και τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +10 (57-47).

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά, με ένα σερί 5-0 από ισάριθμους πόντους του Adam Smith και έφτασε στο +15 (62-47). Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε εν μέρει, καθώς πλησίασε στο 70-63, αλλά ο ΠΑΟΚ τελείωσε την Τρίτη περίοδο με ένα σερί 8-0 (78-63), χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Bobby Brown, ένα τρίποντο του Aaron Best και 2 εύστοχες βολές του Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Ο ΠΑΟΚ επέκτεινε το σερί του στο 13-0, καθώς ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με 5 σερί πόντους και έφτασε στο +20 (83-63), καθαρίζοντας ουσιαστικά τα παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +22 (95-73), για να πάρει τελικά ο ΠΑΟΚ τη νίκη με 101-84.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84

ΠΑΟΚ: Smith 26 (3), Σχίζας 8 (1), Β. Brown 11 (2), Τσόχλας, Μαργαρίτης 4, Best 12 (4), Καραμανώλης, Shorter 23 (5), Wiggins 9, Σαρικόπουλος, Knowles 8.

Άρης: Fitzpatrick, K. Brown 14 (2), Μποχωρίδης 15 (1), Φλιώνης 3, Milosevic 12 (1), Σιδηροηλίας, Gecevicius 7 (2), Σλαφτσάκης 7, Dragisevic 19, Morris 7.