Έσπασαν καρδιές στο "Παλατάκι"

Για την 12η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος έχασε στην παράταση στην PAOK Sports Arena, από τον Προμηθέα με 86-90 ...

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας στο "PAOK Sports Arena", καθώς έχασε με 86-90 στην παράταση για την 12η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα με 20-17 στο 10΄ και να κυριαρχεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου βρήκε εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση και ανέβασε την ένταση στην άμυνα. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 18 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 44-26 και να είναι μπροστά με 14 πόντους (46-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε εξ ολοκλήρου, καθώς ο Προμηθέας ήταν πολύ καλύτερος στο ξεκίνημά του και με ένα σερί 2-17, πέρασε μπροστά με 48-49. Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε σε εκείνο το σημείο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 58-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 61-56 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 0-8 και προηγήθηκε με 61-64. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 70-70, 4΄πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο Προμηθέας προηγήθηκε με 70-76 , 2΄20΄΄ πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου. Με ένα καλάθι του Zane Knowles και ένα τρίποντο του Aaron Best, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 75-76 στα 50΄΄. Ο Chase Fieler έχασε 2 βολές στα 8΄΄ και ο Adam Smith κέρδισε φάουλ στο 1.5΄΄, έχοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ. Ο Smith έβαλε μόνο τη μία βολή και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό της παράτασης, παίρνοντας το προβάδισμα με 78-86, αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με ένα καλάθι και foul του Απόλλωνα Τσόχλα, 2 βολές του Aaron Best και ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη μείωσε σε 86-88 και είχε την κατοχή στα 30΄΄. Ο Γιάννης Χατζηνικόλας αστόχησε σε τρίποντο από την γωνία και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76, 86-90

ΠΑΟΚ: Lewis 8, Smith 15 (2), Σχίζας 7 (1), Τσόχλας 12 (2), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 11 (2), Best 8 (2), Wiggins 13, Σαρικόπουλος 2, Knowles 10

Προμηθέας Πάτρας: Hall 8 (1), Babb 15 (4), Lypovyy 7, Κασελάκης 18 (3), Κατσίβελης, Fieler 27 (3), Robinson 6, Ellis, 9