Κατέρρευσε ΚΑΙ πάλι στο 4ο δεκάλεπτο!

Για την 9η αγωνιστική της Basket Leaguε, ο ΠΑΟΚ γνώρισε ντροπιαστική ήττα στο κλειστό Παλαιού Φαλήρου "Σοφία Μπεφόν", με 97-87 από τον Πανιώνιο ...

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο «Σοφία Μπεφόν» από τον Πανιώνιο με 97-87 για την 9η αγωνιστική της EKO Basket League πληρώνοντας το πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκε 35 πόντους.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει σκορ από τον Adam Smith στο ξεκίνημα του αγώνα και τον Πανιώνιο με τον Samardo Samuels, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 19-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 0-9 με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μαργαρίτη και προηγήθηκε με 21-30, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 45-44 στο 20΄. Το σημαντικότερο πρόβλημα, όμως, για τον ΠΑΟΚ, ήταν το γεγονός ότι οι Ζήσης Σαρικόπουλος και Zane Knowles είχαν φορτωθεί με 4 και 3 φάουλ στα πρώτα 20 λεπτά, δημιουργώντας σοβαρό πρόβλημα στη θέση του σέντερ.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, και πήρε τον έλεγχο του αγώνα με τους JeQuan Lewis και Aaron Best να τον οδηγούν στην επίθεση. Έτσι, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 60-68, για να μειώσει ο Πανιώνιος σε 62-68 στο 30΄.

Η τέταρτη περίοδος, όμως, ήταν καταστροφική για τον ΠΑΟΚ, καθώς έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και ο Πανιώνιος έβρισκε πολύ εύκολο σκορ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν 35 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά και πήραν τη νίκη με 97-87, κρατώντας τον ΠΑΟΚ στις 3 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Tα δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87

Πανιώνιος: McGill 18 (3), Lee 20, Diren 22 (3), Βεργίνης, Petrovic 5 (1), Καμαριανός, Καμπερίδης, Samuels 21 (1), Pasalic 11 (2)

ΠΑΟΚ: Lewis 7 (1), Smith 8 (1), Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 6 (2), Χατζηνικόλας 1, Μαργαρίτης 13, Best 20 (5), Wiggins 12, Egekeze 3 (1), Σαρικόπουλος 4, Knowles 13