Black out στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Για την 3η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από τον Ιωνικό Νικαίας με 83-66 σε παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών...

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 33΄, αλλά ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 4 πόντους στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε με διαφορά που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε με 14-6 στο 5΄, ενώ στο 9΄ ήταν μπροστά με 20-14. Ο ΠΑΟΚ, όμως, έτρεξε ένα σερί 0-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (20-21), με τον Adam Smith να έχει ήδη 9 πόντους στο 10΄.

Το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε στο 0-12 και με ένα τρίποντο του Aaron Best προηγήθηκε με 20-26 στο 12΄. Ο Ιωνικός γύρισε την άμυνά του σε ζώνη και πήρε εκ νέου το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +5 (43-38).

Με ένα τρίποντο ου Adam Smith στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 48-48. Ο Ιωνικός ξέφυγε και πάλι με διαφορά 7 πόντων (60-53) στο 27΄, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (63-62) με τη λήξη της τρίτης περιόδου).

Το παιχνίδι ήταν στον πόντο μέχρι το 33΄, αλλά ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση, πετυχαίνοντας 4 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι γνώρισε την ήττα με 83-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66

Ιωνικός: Jones 15 (2), Stith, Χαραλαμπόπουλος 16 (1), Μπατής 3 (1), Lawrence 7 (2), Burtt 14 (1), Μαυροκεφαλίδης 22 (4), Schaftenaar 3, Κώττας, Δημάκος 3 (1)

ΠΑΟΚ: Lewis 11 (2), Smith 18 (1), Σχίζας, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 1, Best 13 (3), Wiggins 2, Egekeze, Σαρικόπουλος 9, Knowles 9