Εντυπωσιακός ΠΑΟΚ διέλυσε τη Λάρισα!

Για την 2η αγωνιστική της Basket League, ο Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena τη Λάρισα με 87-61...

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Λάρισα με 87-61 στο "PAOK Sports Arena" και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League, παίζοντας παράλληλα εξαιρετικό μπάσκετ. Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι παίκτες των δύο ομάδων, αλλά και οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο «Παλατάκι» τίμησαν την μνήμη των έξι παιδιών που έφυγαν από τη ζωή πριν από 20 χρόνια στα Τέμπη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα και δεν απειλήθηκε από τη Λάρισα σε κανένα σημείο του αγώνα. Με τον JeQuan Lewis να πετυχαίνει τους 6 πρώτους πόντους της ομάδας, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-1 στο 5΄ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +14.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Λάρισα να εξακολουθεί να είναι πολύ άστοχη από την περιφέρεια (1/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει τη διαφορά στο +17 (39-22) με τον Antwaine Wiggins να οδηγεί την ομάδα στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο πρωταγωνίστησε ο Adam Smith, ο οποίος είχε 2 πόντους στο πρώτο μέρος και τελείωσε το ματς με 24, έχοντας 9/13 σουτ! Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 28 πόντους λίγο πριν από τη λήξη και τελικά πήρε τη νίκη με 87-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61

ΠΑΟΚ: Lewis 8, Smith 24 (5), Σχίζας 2, Καρράς, Τσόχλας 5 (1), Χατζηνικόλας 2, Μαργαρίτης 4, Best 6 (2), Wiggins 12 (1), Egekeze 4, Σαρικόπουλος 7, Knowles 13

Λάρισα: Hamilton 5 (1), Reynolds 3, Χείλαρης 6, Berhanemeskel 22 (4), Τσιλούλης 1, Βαβάτσικος, Floyd 4, Παπαντωνίου, Baket 6, Parks 14