Του έκανε "δώρο" τη νίκη!

Μία λανθασμένη διαιτητική απόφαση, 2.7΄΄ πριν το τέλος της παράτασης, έκρινε τον νικητή στον αγώνα του Άρη με τον ΠΑΟΚ στο «Αλεξάνδρειο» για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Οι διαιτητές καταλόγισαν λανθασμένα φάουλ σε μαρκάρισμα του Απόλλωνα Τσόχλα στον Λευτέρη Μποχωρίδη και ο Άρης πήρε τη νίκη με 85-82 χάρη σε 1 βολή (από τις 34, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 13) και ένα καλάθι στη λήξη του παίκτη του Άρη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με μεγάλο του όπλο την άμυνα, βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ευστόχησε σε 2 τρίποντα και ο ΠΑΟΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο, έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (14-16).

Ο Άρης έτρεξε ένα σερί 10-0 στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 28-20. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσει στην επίθεση, σε αντίθεση με τον Άρη που έβρισκε σκορ με τον Λευτέρη Μποχωρίδη, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με διαφορά 14 πόντων (36-22), πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον Άρη να είναι μπροστά με 38-29.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, έχοντας για οδηγό τον Adam Smith. Ο Αμερικανός πέτυχε 10 πόντους στην Τρίτη περίοδο και ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε συνεχώς να μειώσει τη διαφορά και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Ο ΠΑΟΚ ροκάνιζε συνεχώς τη διαφορά και τελικά ένα καλάθι του Απόλλωνα Τσόχλα με τη λήξη, διαμόρφωσε το 52-48.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 59-59 με ένα καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου στο 35΄. Ο Άρης πήρε και πάλι το προβάδισμα, φτάνοντας στο +8 (68-61), 2΄03'' πριν το τέλος με καλάθι του Vladimir Dragisevic. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 0-6, που ολοκληρώθηκε με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Adam Smith 18'' πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Martinas Gecevivius ευστόχησε σε 2 ελεύθερες βολές (70-67), αλλά ο Adam Smith ισοφάρισε σε 70-70 με εκπληκτικό τρίποντο και έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς το σουτ του Milan Milosevic στην τελευταία επίθεση δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση, η οποία ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω ενός προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα, ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 77-80 χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του τρομερού Adam Smith. Ο Άρης έτρεξε ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 82-80 στα 32΄΄, αλλά ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 82-82 25΄΄ πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση, οι διαιτητές έκριναν τον νικητή, καθώς σφύριξαν ένα ανύπαρκτο φάουλ του Απόλλωνα Τσόχλα στον Λευτέρη Μποχωρίδη και ο γκαρντ του Άρη διαμόρφωσε το 85-82 (1 βολή και ένα καλάθι στη λήξη).

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-29, 52-48, 70-70 (παρ.), 85-82

Άρης: Μποχωρίδης 24 (2), Φλιώνης, Milosevic 6 (1), Σακελλαρίου, Talton 3 (1), Gecevicius 13 (2), Gagic 3, Σλαφτσάκης 8 (1), Dragisevic 17, Morris 11 (1)

ΠΑΟΚ: Lewis 6, Smith 28 (4), Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 7 (1), Μαργαρίτης 17 (2), Best, Καραμανώλης, Wiggins 8, Egekeze, Σαρικόπουλος 8, Knowles 8