Συγκλόνισε και πάλι ο ελλιπής ΠΑΟΚ!

Για τον 2ο αγώνα της α' φάσης των play offs της Basket League, o Δικέφαλος έχασε στην PAOK Sports Arena από τον Προμηθέα Πατρών με 68-76 ...

Παρά τη συγκινητική προσπάθεια των 6 επαγγελματιών παικτών που είχε στη διάθεσή του ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 68-76 από τον Προμηθέα Πάτρας και αποκλείστηκε από την συνέχεια των playoffs της betshop Basket League. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, αλλά στο τέλος λύγισε από την κούραση.

Με τους Johndre Jefferson και Βαγγέλη Μαργαρίτη να ξεκινούν καλά το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 9-8 στο 5΄, ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου, ήταν μπροστά με 2 πόντους (19-17). Στην δεύτερη περίοδο, ο Phil Goss πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και ο ΠΑΟΚ παρέμεινε μπροστά μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-35).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, που έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 50-48.

Η κούραση έκανε την εμφάνισή της στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να ξεκινάει με ένα επί μέρους σκορ 2-13 και να προηγείται με 52-61 στο 34΄. Στα τελευταία λεπτά, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Κωνσταντίνο Ιατρίδη, Γιώργο Τανούλη και Κωνσταντίνο Ιατρίδη, οι οποίοι χρίστηκαν σκόρερς, με τον Προμηθέα να παίρνει τελικά τη νίκη με 68-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76

ΠΑΟΚ: Jefferson 18, Χρυσικόπουλος 2, Tepic 4, Τσόχλας 11 (1), Μαργαρίτης 11, Τανούλης 2, Ιατρίδης 2, Κόνσουλας 1, Goss 17 (1)

Προμηθέας Πάτρας: Hall 5 (1), Lypovyy 12 (2), Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης, Κασελάκης 15 (1), Σαλούστρος 12, Κατσίβελης 3 (1), Meier, Brown 4, Ellis 8, Parks 7