Ήττα από τον υποβιβασμένο Κολοσσό!

Για την 25η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος έχασε στην PAOK Sports Arena από τον Κολοσσό Ρόδου με 79-83...

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με 8 επαγγελματίες παίκτες και λύγισε από τα προβλήματα και τις απουσίες, γνωρίζοντας την 10η φετινή ήττα στο πρωτάθλημα υποχωρώντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με τρίποντα του Stevie Browning προηγήθηκε με 16-22, αλλά με δύο τρίποντα του Phil Goss στα τελευταία 5'', ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 22 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με τον Milenko Tepic να είναι αποδοτικός στην επίθεση και του Θοδωρή Ζάρα και Βαγγέλη Μαργαρίτη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες από τον πάγκο και έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενος με 43-38.

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τον έλεγχο του αγώνα ευστοχώντας σε 6 τρίποντα, ενώ ο ΠΑΟΚ από την μεριά του δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Έτσι, οι Ροδίτες μετέτρεψαν το -5 του ημιχρόνου σε +9 στο 30΄(57-66).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων (59-69), με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μπει και πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας σε 65-69 με 2/2 βολές του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ο Κολοσσός όμως, έβρισκε τις λύσεις που χρειαζόταν στην επίθεση και προηγήθηκε εκ νέου με διαφορά 10 πόντων (70-80) στο 39'. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε μέχρι τέλους και μείωσε με τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη σε 79-82 5΄΄ πριν το τέλος, αλλά τελικά ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 79-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-38, 57-66, 79-83

ΠΑΟΚ: Jefferson 10, Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 5 (1), Tepic 14 (2), Τσόχλας 12 (2), Μαργαρίτης 9, Ζάρας 9, Goss 16 (3)

Κολοσσός Ρόδου: Lee 7 (1), Browning 16 (4), Δημάκος 9 (1), Demps 5 (1), Γεωργαλής, Μπίλης, Cupkovic 13 (3), Μαυροειδής 10, Παπαδάκης, Pinkston 14 (1), Liggins 9 (2)

74-82 με 1/2 βολές

Αστοχος ο Χρυσικόπουλος, 13:9" για το τέλος τα πάντα έχουν κριθεί!

4:57

Αστοχος και ο Τσόχλας σε αμαρκάριστο τρίποντο!!!

Τέλος 3ης περιόδου

57-66 τρίποντο με ταμπλό ο Ντεμπς στην εκπνοή! Ούτε ο ίδιος δεν το πίστευε!

57-63 με 1/2 βολές ο Γκος στα 12,1"

56-63 με 1/2 βολές ο Λι

Φάουλ δωρο στον Κολοσσό από το φαλακρό κοράκι!

3ο δεκάλεπτο

Τέλος 2ης περιόδου, από 10 πόντους οι Γκος - Τέπιτς για τον ΠΑΟΚ και για τον Κολοσσό ο Τσούπκοβιτς

43-38 Μαυροειδής και time out o ΠΑΟΚ στα 22,2"

30-31 Πίνγκστον νωρίτερα φάουλ στον Τέπιτς δε δόθηκε, time out o ΠΑΟΚ

Αν ο Κολοσσός έπαιζε με το μισό από το σημερινό πάθος των παικτών του θα χτυπούσε play offs!

Τέλος 1ης περιόδου

22-22 Γκος σε νεκρό χρόνο!!! Δύο τρίποντα από τον Γκος μέσα σε 3 δευτερόλεπτα!!!

Το pregame της αναμέτρησης...

16:17 Βγήκε για ζέσταμα ο ΠΑΟΚ, ελάχιστοι οι θεατές στο κλεστό... Τρία λεπτά αργότερα βγήκαν και οι φιλοξενούμενοι.

Οι αποστολές των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Τζέφερσον, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τέπιτς, Τσόχλας, Μαργαρίτης, Ζάρας, Τανούλης, Χαρίτογλου, Γκος, Ιατρίδης

Κολοσσός: Λι, Μπράουνινγκ, Δημάκος, Ντεμπς, Μπιλλής, Γεωργάκης, Τσούπκοβιτς, Μαυροειδής, Παπαδάκης, Πίνκστον, Λίγκινς

Δύο ΜΟΝΟ πανό, αυτό του ΣΦ ΠΑΟΚ Πανοράματος και της Περαίας, έχουν κρεμαστεί στα κάγκελα του κλειστού!!!