Διπλό επί της Κύμης με τρομερό Λίνο!

Για την 18η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας την Κύμη με 73-90...

Με το Λίνο Χρυσικόπουλο να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας με τους 29 πόντους που σημείωσε, ο ΠΑΟΚ πέρασε με εμφατικό τρόπο από τη Χαλκίδα και με το τελικό 90-73 επί του ΓΣ Κύμης. Αυτή ήταν η 12η νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, στον αγώνα που μεσολαβεί, πριν από τον δεύτερο αγώνα με την ΑΕΚ για τα Play-Offs του Basketball Champions Leafue.

O Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε 10 πόντους από πολύ νωρίς, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 3 πόντων (19-22) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρά το γεγονός ότι ήδη τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν φτάσει τα 2 φάουλ, η ομάδα μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 9 πόντων (25-34), λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Χαμηλώνοντας το σχήμα του (Κόνιαρης, Goss, Tepic, Χρυσικόπουλος, Μαργαρίτης) ο ΠΑΟΚ κατάφερε για πρώτη φορά να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (28-40), με τον Χρυσικόπουλο να είναι ασταμάτητος. Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 19 πόντους, ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμη και στο +14 (32-46) για να προηγηθεί με 12 (34-46) στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με το ίδιο χαμηλό σχήμα και στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν καταιγιστικός. Το ίδιο και ο Χρυσικόπουλος που σταμάτησε στους 29 πόντους, ενώ η διαφορά ξεπέρασε και τους 30, καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, Το αποδεικνύει και το επί μέρους 22-50 σε αυτά τα δύο δεκάλεπτα!

Ουσιαστικά η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (69-82), αλλά τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-46, 41-72, 73-90

ΚΥΜΗ: Horton 5, Suggs 18, Lewis 20 (3),Washington 10 (1), Kariniaouskas 5, Τσιάρας, Πουλιανίτης 6, Williams 6 (2), Μαραγκός 3, Μητσιμπόνας.

ΠΑΟΚ: Jefferson 14, Χρυσικόπουλος 29 (3), Σχίζας 1, Κόνιαρης 5 (1), Tepic 12 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Ζάρας, Hatcher 11 (1), Garrett 4, Goss 6 (1)