Βαριά ήττα για τον κουρασμένο ΠΑΟΚ!

Για την 16η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε στην Πάτρα από τον Προμηθέα με 82-59...

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις του και έχασε από τον Προμηθέα στην Πάτρα με 82-59 για την 16η αγωνιστική της betshop Basket League. Ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και το μόνο που κατάφερε στο τέλος ήταν να κρατήσει τη διαφορά κάτω από τους 25 πόντους, με τους οποίους είχε νικήσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Ο Προμηθέας επέβαλλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 21-10. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να περιορίζει τα επιθετικά όπλα του ΠΑΟΚ και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +23 (49-26).

Στην τρίτη περίοδο, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (65-32), με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να μειώσει στους 25 (66-41) στο 30΄, αλλά και στους 19 (71-52) λίγο μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Στα τελευταία λεπτά, τόσο ο Προμηθέας, όσο και ο ΠΑΟΚ πάλεψαν ο μεν για να ξεπεράσει το +25 και ο δε για την υπεράσπισή του, με την τελική διαφορά των 23 πόντων (82-59), να δίνει το πάνω χέρι στον ΠΑΟΚ σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59

Προμηθέας: Hall 7 (1), Lypovyy 2, Γκίκας 14 (2), Τσαϊρέλης 4, Γερομιχαλός, Κασελάκης 7 (1), Σαλούστρος 12 (1), Κατσίβελης 7 (1), Meier 10 (2), Brown 2, Ellis 12, Parks 5

ΠΑΟΚ: Jones 2, Jefferson, Χρυσικόπουλος 13 (1), Σχίζας 6, Κόνιαρης, Tepic, Τσόχλας 4 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Ζάρας 4, Hatcher 9 (2), Garrett 4, Goss 6 (1)