Τη "γλέντησε" ΚΑΙ πάλι!

Για την 15η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος του Βορρά κέρδισε εύκολα στην PAOK Sports Arena, την ΑΕΚ με 88-79...

Ο ΠΑΟΚ είχε διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχε την 4η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 10-5.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός από το ξεκίνημα και με «όπλο» του την άμυνα, αλλά και τον εξαιρετικό Johndre Jefferson, προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 15 πόντων (21-6) στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο +12 (21-9).

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και δεν έχασε την ψυχραιμία του όταν η ΑΕΚ πίεσε σε όλο το γήπεδο και μείωσε στους 8 (36-28) στο 16΄, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στους 13 (44-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους (68-47) με τον William Hatcher να βρίσκεται για άλλο ένα παιχνίδι σε εξαιρετική κατάσταση για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 71-58 με τη λήξη του πρώτου τρίτου δεκαλέπτου, αλλά και σε 71-62 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ, όμως, βρήκε λύσεις και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 44-31, 71-58, 88-79

ΠΑΟΚ: Jones, Jefferson 10, Χρυσικόπουλος 13 (1), Σχίζας 5, Κόνιαρης 3 (1), Tepic 10 (2), Μαργαρίτης 3, Ζάρας 6 (2), Hatcher 27 (6), Garrett 9, Goss 2

ΑΕΚ: James 6, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6, Maciulis 20 (4), Λαρεντζάκης 4, Griffin 6 (1), Theodore 15 (1), Sant-Roos 10, Hunter 12

............................................