Διπλό στο Ρέθυμνο με Χάτσερ!

Για την 14η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 78-88 ...

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 4η διαδοχική εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον William Hatcher, ο οποίος σταμάτησε στους 37 πόντους, πήρε μία ακόμα σημαντική νίκη.

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα του αγώνα με το Ρέθυμνο να βρίσκει λύσεις από τον Keith Clanton και να προηγείται με 21-11 στο 8΄, με τον William Hatcher να πετυχαίνει δύο καλάθια στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου και να μειώνει στους 6 (21-15).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει λύσεις στην άμυνα και να μειώσει στον πόντο (23-22) με μια βολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη, αλλά το Ρέθυμνο βρήκε πόντους με ατομικές ενέργειες των Johnson και Burtt και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (42-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και με ηγέτη τον William Hatcher και άξιο συμπαραστάτη τον Phil Goss έτρεξε ένα σερί 14-0, μετατρέποντας το 48-40 σε 48-54, για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ στο +4 (53-57).

Στην τέταρτη περίοδο το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει και αρχικά τα κατάφερε, καθώς στο 34΄προηγήθηκε με 70-66, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 9-0 και βρέθηκε εκ νέου στο +5 (70-75), ενώ ένα τρίποντο του William Hatcher 2΄27΄΄΄πριν το τέλος, πέρασε μπροστά με 6 (72-78). Τελικά, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 78-88, πετυχαίνοντας την 4η διαδοχική εκτός έδρας νίκη και βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 9-5.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-34, 53-57, 78-88

Ρέθυμνο: Daniels 2, Bracy Davis, Χριστοδούλου 25 (6), Σιγκούνας 1, Ραζής 3 (1), Καλογιαννίδης, Burtt Jr 18 (3), Clanton 9, A. Jones 6, Johnson 14 (4)

ΠΑΟΚ: J. Jones 8, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 5, Κόνιαρης, Αθηναίου 1, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 8 (2), Hatcher 37 (6), Garrett 9, Goss 15 (2)

.................................................