Διπλό στη Νέα Σμύρνη για τον ΠΑΟΚ!

Για την 10η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Πανιώνιο με 69-73 ...

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν νίκησε τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 69-73 στο τελευταίο του εκτός έδρας παιχνίδι για το 2018 για την 10η αγωνιστική της betshop Basket League και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 6-4. Ο Δικέφαλος ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη, με την οποία επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον William Hatcher να ξεκινάει πολύ καλά το παιχνίδι και τον Αντώνη Κόνιαρη να δίνει στο ΠΑΟΚ αέρα 6 πόντων στο 7΄ (9-15). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 13-17.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Πανιώνιος αντέδρασε και προηγήθηκε με 26-22, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 35-40 στο 20΄, με τους Αντώνη Κόνιαρη και Λίνο Χρυσικόπουλο να έχουν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα και στην τρίτη περίοδο, καθώς έτρεξε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 41-40, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Jamal Jones και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (48-54).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να έχει συνεχώς το προβάδισμα, αλλά τον Πανιώνιο να μένει κοντά στο σκορ. Τελικά, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε δύο μεγάλα τρίποντα του Phil Goss, κάποια κρίσιμα καλάθια του Λίνου Χρυσικόπουλου στο low post και ένα... άστοχο τρίποντο του Devion Berry για να φύγει από τη Νέα Σμύρνη με τη νίκη με 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73

Πανιώνιος: Taylor 9, Berry 25 (1), Harris 7 (1), Καραμαλέγκος, Παπαντωνίου, Singler 4, Austin 14 (1), Καμπερίδης 2, Dorsey 1, Δίπλαρος 7

ΠΑΟΚ: Jones 7 (1), Moreira 6, Χρυσικόπουλος 15 (1), Κόνιαρης 8 (2), Αθηναίου, Tepic 8 (2), Ζάρας, Hatcher 11 (1), Garrett 7, Goss 11 (1)