Ένα στοπ, ένα ματς στη Λήμνο!

Για την 6η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ έχασε στη Λήμνο, στο κλειστό "Νίκος Σαμαράς", από τον Ήφαιστο με 80-79.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία και πιο κρίσιμη φάση, όπου ο Γιάννης Αθηναίου κατάφερε να νικήσει τον χρόνο και να αφήσει τη μπάλα στο ταμπλό, ο Jerry Smith έδιωξε την μπάλα, οι διαιτητές χωρίς δεύτερη σκέψη θεώρησαν κανονική την ενέργεια του παίκτη του Ηφαίστου και δεν δέχτηκαν να δουν τη φάση σε επανάληψη.

Αρχικά με την πρόφαση ότι το παιχνίδι δεν ήταν τηλεοπτικό το παιχνίδι, ενώ μεταδόθηκε ζωντανά από το ERTplay1 και στη συνέχεια με την βεβαιότητα ότι είχαν και οι τρεις ξεκάθαρη άποψη. Μια ξεκάθαρη άποψη που σε όλη την διάρκεια του αγώνα οδήγησε τους γηπεδούχους 29 φορές στη γραμμή των βολών και τον ΠΑΟΚ μόλις 14!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Ήφαιστο να έχει μεν το προβάδισμα, αλλά τον ΠΑΟΚ να μένει κοντά στο σκορ (15-14). Το κακό για τον Δικέφαλο ήταν ότι έχασε τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο οποίος χτύπησε στην πρώτη περίοδο στον δεξί του αγκώνα και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπου του παιχνιδιού.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και χάρη σε ένα σερί του 10-0, προηγήθηκε αρχικά με 24-31 και στο τέλος του πρώτου μέρους με 30-38, με τους Λίνο Χρυσικόπουλο και Phil Goss να τραβάνε το... κουπί στην επίθεση με 11 και 13 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ήφαιστος επέστρεψε στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με έναν πόντο (53-54). Ο ΠΑΟΚ βρέθηκη στο -5 στο 35΄, αλλά απάντησε με 2 τρίποντα των William Hatcher και Γιάννη Αθηναίου, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα (68-69) και έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Ο Ήφαιστος βρέθηκε στο +5 στο 40΄, αλλά 1 βολή του Phil Goss και ένα τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου τον έφεραν στον πόντο (80-79), 6΄΄ πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στην επαναφορά, ο Milenko Tepic έκλεψε την μπάλα, ο Phil Goss βρήκε τον Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος, όμως, κόπηκε από τον Jerry Smith, με τους διαιτητές να θεωρούν την ενέργεια του εντός κανονισμών, με αποτέλεσμα ο Ήφαιστος Λήμνου να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-38, 53-54, 80-79

Ήφαιστος: Gotcher 10 (3), Μανωλόπουλος 2, Brazelton 8 (1), Evans 11, Smith 12 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 10 (2) Μούρτος, Freimanis 15 (1), Wiggins 10,

ΠΑΟΚ: Jones 6 (1), Moreira 4, Χρυσικόπουλος 11 (1), Σχίζας 2, Κόνιαρης 5 (1), Αθηναίου 8 (2), Tepic 4, Μαργαρίτης, Ζάρας, Hatcher 13 (3), Garrett 4 , Goss 22 (5)

.......................................

Aπίστευτο! Ο Αθηναίου δέχτηκε στοπ στην εκπνοή του ματς από τον Σμιθ σε λέι απ!!!

4ο δεκάλεπτο

Τέλος 3ης περιόδου με τον Αθηναίου να κάνει φτηνό λάθος στα 2,8"

36-41 Έβανς

34-41 με 1/2 βολές ο Έβανς στην εκπνοή της επίθεσης του Ηφαίστου. Αστείος ο Σχινάς για πολλοστή φορά

33-41 Τζόουνς!

Άστοχος ο Τζόουνς σε αμαρκάριστο τρίποντο

33-38 με καλάθι και φάουλ ο Έβανς

3ο δεκάλεπτο

Ο Milenko Tepic, έκανε ράμματα, επέστρεψε στον πάγκο του ΠAOK και εξέφρασε την επιθυμία να παίξει!!!

17-17 με 2/2 βολές του Σμιθ

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης χτύπησε στον αγκώνα του δεξιού του χεριού και η συμμετοχή του στο υπόλοιπο του αγώνα είναι εξαιρετικά αμφίβολη.

15-17 Χρυσικόπουλος