Από νίκη σε νίκη η ομάδα μπάσκετ!

Για την 5η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena την Κύμη με 78-60 ...

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις και η 3η του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά από το ξεκίνημα και είχε συνεχώς το προβάδισμα, καθώς αρχικά βρήκε πόντους από τον Yanick Moreira, ο οποίος πέτυχε και τους 7 πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια από τον William Hatcher, ο οποίος με το πέρασε στο παρκέ είχε 6 συνεχόμενους πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα περιορίζοντας τα επιθετικά όπλα της Κύμης και διατήρησε το προβάδισμα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να είναι στο +7 (36-29).

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαζε μέχρι και τα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, όταν ο ΠΑΟΚ είχε ένα επί μέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκε με 57-41 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε στη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, με τον William Hatcher να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, τελειώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους και 5 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 21-17, 36-29, 57-41, 78-60

ΠΑΟΚ: Jones 9 (3), Moreira 7, Χρυσικόπουλος 6, Σχίζας 3, Κόνιαρης, Αθηναίου 3 (1), Tepic 12 (1), Μαργαρίτης 14 (1), Ζάρας, Hatcher 17 (2), Garrett 4 , Goss 3 (1)

Κύμη: Horton 24, Suggs 2, Bolds, Τουντζιαράκης 4, Camphor 15 (3), Washington 9 (1), Τσιάρας 4, Πουλιανίτης 2, Μαραγκός, Μαργέλης, Μητσιμπόνας