Διέλυσε τον Προμηθέα στο Παλατάκι!

Για την 3η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος κέρδισε  στην PAOK Sports Arena τον Προμηθέα Πατρών με 81-56...

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο και έφτασε με άνεση στη νίκη, παίρνοντας, μάλιστα, σημαντική διαφορά, η οποία μπορεί στο τέλος της σεζόν να φανεί χρήσιμη.

Μετά το αρχικό 0-3 του Προμηθέα, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 9-0 και πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με... εξαίρεση τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο οποίος είχε 11 πόντους και ήταν ο κύριος λόγος που ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 21-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο πρώτο μισό της δεύτερη περιόδου, ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε εύκολο δρόμο προς το καλάθι του Προμηθέα και έτσι στο 16΄, οι Πατρινοί μείωσαν στο καλάθι (25-23). Ο ΠΑΟΚ όμως ήταν πολύ καλός στο τελευταίο τετράλεπτο του πρώτου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 15-5, βρίσκοντας πόντους από τον Θοδωρή Ζάρα, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τη μεγαλύτερη, ως εκείνη την στιγμή, διαφορά (40-28).

Ο Προμηθέας προσπάθησε να μειώσει με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, προκειμένου να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης και παρά το γεγονός ότι μείωσε στους 6 (45-39), ο ΠΑΟΚ κράτησε τον έλεγχο του αγώνα μέσα από την άμυνα του και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (57-42).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποία ο Γιάννης Αθηναίου πήρε... φωτιά, ευστοχώντας σε 4 τρίποντα! Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και στους 28 (79-51) και τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 81-56.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 40-28, 57-42, 81-56

ΠΑΟΚ: Moreira 5, Χρυσικόπουλος 16 (3), Σχίζας 2, Κόνιαρης 2, Αθηναίου 14 (4), Tepic, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 10 (2), Hatcher 15 (2), Garrett 4, Goss 7 (1)

Προμηθέας: Hall, Lypovyy, Γκίκας 2, Τσαϊρέλης 12, Γερομιχαλός 2, Κασελάκης 3 (1), Σαλούστρος 3, Meier 3, Brown 20 (4), Ellis 7, Parks 4, Μαντζούκας