Διέλυσε τον Προμηθέα με κατοστάρα!

Για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Basket League, ο Δικέφαλος διέλυσε στην PAOK Sports Arena τον Προμηθέα Πατρών με 100-61...

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασε τη διαφορά και πήρε μία πολύ εύκολη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα από το ξεκίνημα του αγώνα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό προηγήθηκε με 5-0 χάρη σε 5 πόντους του Darnell Jackson, ενώ με τη συμπλήρωση 5΄ ανέβασε τη διαφορά στους 9 (15-6) με ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη. Ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφια διαφορά στο 8΄(21-11) και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (26-16), χάρη σε ένα καλάθι του Ousman Krubally.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο και εν μέρει το πέτυχε χάρη στα τρίποντα του Γιάννη Δημάκου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τον άφησε να πλησιάσει και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Λίνου Χρυσικόπουλου διαμόρφωσε το 31-21 στο 7΄. Ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (45-33) χάρη σε ένα τρίποντο του Terran Petteway.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακό στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 20-2 στα πρώτα 4΄ και ανέβασε τη διαφορά στους 30 πόντους «καθαρίζοντας» το παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι στο +27, ενώ παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες με τον Θοδωρή Καρρά να αρπάζει την ευκαιρία και να τελειώνει το παιχνίδι με 8 πόντους. Τελικά, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 100-61 και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την 3η θέση των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League.

Δεκάλεπτα: 26-16, 45-33, 74-47, 100-61

ΠΑΟΚ: Petteway 14 (1), Χρυσικόπουλος 11, Krubally 4, Κόνιαρης 9 (3), Καρράς 8, Μαργαρίτης 18 (1), Ζάρας 5 (1), Κατσίβελης 7, Jackson 12 (1), Goss 5 (1), Jones 7 (1)

Προμηθέας: Lypovyy, Τουντζιαράκης 2, Σκουφής 4, Γκίκας 7 (1), Γερομιχαλός 11 (1), Faye 5 (1), Δημάκος 25 (5), Καραϊσκος 4, Hall, Prather, Μαντζούκας 3 (1)

..................................................

Time out o Προμηθέας

65-35 Γκος, ο ΠΑΟΚ τρέχει ένα σερί 20-2 στο δεκάλεπτο αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ

63-35 Μαργαρίτης,