Μπορούσε και καλύτερα...

Για το τρίτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των play offs της Basket League, o ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό και δεν μπόρεσε να πάει στο τέταρτο ματς.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 72-88 στο 3ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League που διεξήχθη στο "PAOK Sports Arena". Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά η ευστοχία του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια στο δεύτερο μισό του έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς των playoffs.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, παίρνοντας σκορ από τους Αμερικανούς του (Lucky Jones, Ousman Krubally και Darnell Jackson) και με τη συμπλήρωση 6 λεπτών προηγήθηκε με 14-7, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με 20-11 χάρη σε ένα καλάθι του Terran Petteway στον αιφνιδιασμό. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +8 (22-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και αρχικά το κατάφερε ισοφαρίζοντας σε 32-32, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει μια διαφορά 6 πόντων (43-37) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χάρη σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, περιορίζοντας τον ΠΑΟΚ στην άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί αρχικά με 44-45 για πρώτη φορά μετά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και στη συνέχεια να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 (48-56), 2΄29΄΄ πριν το τέλος της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μειώνοντας στους 3 (53-56), αλλά ένα τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού τον έφερε στο +6 (53-59).

Ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 33΄ (61-65), αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από την περιφέρεια (ευστόχησε συνολικά σε 11 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο) και «καθάρισε» το παιχνίδι, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 72-88 και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Phil Goss με 15 πόντους, έχοντας παράλληλα 5 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ ο Darnell Jackson είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ: Petteway 3, Χρυσικόπουλος, Krubally 6, Κόνιαρης, Καρράς 2, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1), Jackson 14, Goss 15 (3), Jones 9 (1)

Παναθηναϊκός: Singleton 6 (1), ΚC Rivers, James, Παππάς 13 (4), Gist 11, Βουγιούκας, Lekavicius 12 (1), Auguste, Lojeski 8 (2), Καλάθης 27 (5), Αντετοκούνμπο 11 (2), Μήτογλου

Δείτε ζωντανά το παιχνίδι ΕΔΩ

....................................................

64-77

4'39'' για τη λήξη

64-74 Τζόουνς

61-74

61-72

61-70 ευκολα σουτ

61-67

Ντροπή!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΖΑΚΣΟΝ ΜΕ 5 ΦΑΟΥΛ!!!

7'34'' για τη λήξη

46-45 Τζάκσον

6'40'' για τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου

3ο Δεκάλεπτο

Στο ημίχρονο έλαβε χώρα αγώνας μπάσκετ με παίκτες με κινητικά προβλήματα, με ηλεκτρικά αμαξίδια. Πολύ σημαντική ενέργεια της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, η οποία δείνχει την αληθινή πλευρά του παιχνιδιού.

Πολύ καλός ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, με σοβαρό πλάνο στο παιχνίδι του, παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Τέλος ημιχρόνου

Αν είναι δυνατόν τι σφυράνε οι διαιτητές... Με το ζόρι να στείλουν στις βολές το βαζελο.3'' για τη λήξη

43-37 Μαργαρίτης καρφώνει

41-37 μια βολή από τον Καλάθη

41-36 Γκοςςςς!!!!

38-36 Κρουμπάλι μετά από ωραία ομαδική ενέργεια

36-36

2'09'' για τη λήξη

32-25 Τζάκσον!!

Πραγματικά τα κοράκια θέλουν να μας σπασουν τα νεύρα..

30-25 νέα βόμβα Ζάρα!!!

27-25

5'58'' για το ημίχρονο

27-23

27-21 Μαργαριίτης

25-21

25-19

25-16 Ζάρας!!!Δε δίνεται καθαρό φάουλ στο τρίποντο. Τεχνική ποινή στον Παπαθεοδώρου..Απαράδεκτα κοράκια!!!

18-11

1'43'' για τη λήξη του δεκαλέπτου