Δεύτερη ήττα στο ΟΑΚΑ ...

Για το δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των play offs της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε στο ΟΑΚΑ με 84-67 από τον Παναθηναϊκό ...

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε καλύτερη εικόνα σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό, αλλά ο Παναθηναϊκός προηγείται πλέον με 2-0 στις νίκες και ο Δικέφαλος θα προσπαθήσει να μειώσει σε 2-1 την ερχόμενη Τρίτη (29/5, 18:30) στο "PAOK Sports Arena".

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-0 χάρη σε 2 τρίποντα του Chris Singleton και 1 του Νικ Καλάθη, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 9-9 με ένα τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου στο 6΄. Τελικά, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 24-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και με ένα τρίποντο του Terran Petteway μείωσε στους 4 (27-23) στο 14΄. Ο ΠΑΟΚ όμως υπέστη μεγάλη φθορά από τα φάουλ, καθώς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Terran Petteway, Αντώνης Κόνιαρης και Darnell Jackson είχαν από 3 φάουλ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν εκτελέσει 24 βολές στα πρώτα 20΄. Έτσι ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος στο +16 (46-30).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από τους 14 πόντους (54-40 στο 25΄). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 (62-42), για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 62-44.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να μένει σε αυτά τα επίπεδα και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά τη νίκη με 84-67 και να κάνει το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs.

Δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67

Παναθηναϊκός: Singleton 11 (2), Rivers 3 (1), James 10 (1), Παππάς 17 (3), Gist 2, Βουγιούκας 6, Lekavicius 10 (1), Lojeski 5, Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6, August 2

ΠΑΟΚ: Petteway 11 (1), Χρυσικόπουλος, Krubally 6, Κόνιαρης 6 (1), Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Χαραλαμπόπουλος 8 (1), Κατσίβελης 6, Jackson 7, Goss 4, Jones 5

...........................................................

Τον διώχνει και από τον πάγκο. Αίσχος..

Τεχνική ποινή στον Ζουρνατζίδη σε φάση που ο ΠΑΟΚ είχε την μπαλα. Ντάξει δε γίνονται αυτά. Λίγο νρροπή!!

Απιστευτα πράγματα, οι διαιτητές κλείνουν τα ματια σε βήματα και φάουλ του βαζελου, αν ειναι δυνατόν

59-42 Τζόουνς

59-40

3'23'' για τη λήξη του δεκαλέπτου

46-29

3 φάουλ και για τον Κονιαρη. Πάνω από 10 φάουλ έχουν σφυρίξει στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ

44-29

Άστοχο τρίποντο Γκος

42-29 μια βολή από τον Γκος

42-28

39-28 Κόνιαρης για 3!

39-25 πάλι βολές

Κάκιστες επιλογές στην επίθεση, άνευ σχεδίου.

3'05'' για την λήξη του ημιχρόνου

31-23

Κακές επιθέσεις τελευταία λεπτά, την ώρα που η ομάδα δείχνει ότι μπορεί να αντισταθεί στο ματς

30-23 με μια βολή

Ανακαλύπτουν νέο φάουλ τα κοράκια στον Κόνιαρη.

29-23

Τρομερή τάπα Τζάκσον!!!

27-23 Πετεγουευ για 3!!

6'57'' για την λήξη του ημιχρόνου

27-20 τρεις βολές από το Τζάκσον μετά από φάουλ και τεχνική ποινή

27-17

Οι διαιτητές αρχίζουν να σφυράνε σε κάθε επαφή. Αρχίσανε να φορτώνουν φάουλ τον Δικέφαλο.

11-9 με δυο βολές

4'11'' για τη λήξη του δεκαλέπτου

9-9 Χαραλαμπόπουλος!!!

Timeout

9-6 Κρουμπάλι με παληκαρίσιο καλάθι, ύστερα από ριμπάουντ σε άστοχο τρίποντο Χαραλαμπόπουλου

9-4 πολύ καλή ενέργεια Κόνιαρη