Σκούπισε την ΑΕΚ και πέρασε στους "4"

Για τη 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης των play offs της Basket League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε  στο κλειστό του ΟΑΚΑ, την ΑΕΚ με 88-93 ...

Στο πρώτο πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (11-10 στο 5΄), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει στη συνέχεια διαφορά 4 πόντων (11-15) χάρη σε ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου στο 7΄. Η ΑΕΚ αντέδρασε περνώντας μπροστά με 18-17, αλλά ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (23-28) μετά από ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη με τη λήξη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στην επίθεση, καθώς μετά από 3 λεπτά είχαν πετύχει από δύο πόντους (25-30). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη και με ένα κάρφωμα του Terran Petteway στον αιφνιδιασμό σε μια φάση που ξεκίνησε από δικό του κλέψιμο, πέρασε μπροστά με διαφορά 10 πόντων (29-39). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όμως, η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά και έτσι ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 5 πόντων (41-46).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ συντηρούσε με ευκολία μια διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων, αλλά με ένα γρήγορο 6-0, η ΑΕΚ μετέτρεψε το 50-58 σε 56-58 στο 25. Τη λύση στον ΠΑΟΚ έδωσε ο Phil Goss, ο οποίος πέτυχε 2 τρίποντα σε 2 συνεχόμενες επιθέσεις και έφερε τον ΠΑΟΚ στο +8 (56-64). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι στο +6 (64-70).

Η ΑΕΚ μείωσε και πάλι στο καλάθι με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (70-72), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα γρήγορο 7-0 σερί και προηγήθηκε με 70-79, ενώ στη συνέχεια ένα τρίποντο του Terran Petteway έφερε τη διαφορά στους 10 (72-82). Η ΑΕΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά 2 τρίποντα των Βαγγέλη Μαργαρίτη και Δημήτρη Κατσίβελη έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +11 (80-91), 1΄43΄΄ πριν το τέλος. Τελικά, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 88-93 και προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Terran Petteway με 21 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Βαγγέλης Μαργαρίτης (14 πόντους, 6 ριμπάουντ), Darnell Jackson (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Phil Goss (13 πόντοι).

Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά των playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League είναι ο Παναθηναϊκός.

Δεκάλεπτα: 23-28, 41-46, 64-70, 88-93

ΑΕΚ: Punter 13 (1), James 16 (1), Green 19 (3), Harris 5 (1), Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Λαρεντζάκης 8 (1), Καββαδάς 8, Hunter 8

ΠΑΟΚ: Petteway 21 (4), Χρυσικόπουλος 6 (2), Krubally 4, Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 14 (2), Ζάρας 4 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 6 (1), Jackson 12, Goss 13 (2), Jones 2

Πηγή: paokbc.gr

.................................................

80-91 Κατσίβελης!!!

80-88 μεγάλο τρίποντο ο Μαργαρίτης με ταμπλό!

72-79 με 2/2 βολέ ο Γκριν

Χαμένη επίθεση για τον ΠΑΟΚ, μπορούσε να σκοράρει!

6 λεπτά ακόμη

0/2 βολές ο Τζέιμς

70-79 Μαργαρίτης με καλάθι και φάουλ (άστοχος στη βολή) μετά από κλέψιμο του Κρουμπάλι

67-70 Πάντερ

Κόνιαρης, Γκος, ΠέτεγουεΪ, Κρουμπάλι και Μαργαρίτης για τον ΠΑΟΚ στο 4ο δεκάλεπτο

0/1 βολές ο Γκος

Τεχνική ποινή στον Σάκοτα που διαμαρτύρεται από το πρώτο λεπτό!!!

53-58 με βολές του Λαρεντζάκη και του Χάντερ

Απίστευτος Σώμος! Την τάπα τοπυ Τζόουνς στον Χάντερ τη χρέωσε φάουλ και στη συνέχεια με τεχνική ποινή τον έστειλε στον πάγκο με 5ο φάουλ!

50-56 με 2/2 βολές ο Χάντερ, στα μισά του δεκαλέπτου