Ισοπεδωτικός ΠΑΟΚ στην Πυλαία!

Για την 26η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος συνέτριψε στην PAOK Sports Arena τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο με 91-51...

Πλέον, ο ΠΑΟΚ επικεντρώνεται στην μάχη των play offs, τα οποία αρχίζουν την Τετάρτη και θα τον φέρουν αντιμέτωπο με την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, καθώς είχε εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο (10/13), με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 28 πόντων (58-30) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στους 43 πόντους (80-37), με τον ΠΑΟΚ να... ρίχνει ταχύτητα στα τελευταία 15 λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει τελικά τη νίκη με 91-51.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ σκόραραν και οι 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, με τον Terran Petteway να εχει 13 και τους Lucky Jones και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να έχουν από 11.

Δεκάλεπτα: 27-12, 58-30, 80-41, 91-51

ΠΑΟΚ: Petteway 13 (3), Χρυσικόπουλος 6, Krubally 9, Κόνιαρης 7 (1), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κατσίβελης 8 (2), Jackson 7, Goss 9 (3), Jones 11 (1)

ΓΛ Φάρος: Balogun 5 (1), Bader, Παπαμακάριος 3 (1), Μαραγκός 9, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Schaftenaar 4, Βαβάτσικος 6, Burtt 4, Fenner 8 (2), Παπαντωνίου 4, Keel

........................................................

73-35 Χρυσικόπουλος

71-35 Κόνιαρης, έχει σμπαραλιάσει την άμυνα του Φάρου ο Δικέφαλος, 71 πόντοι σε 25 λεπτά αγώνα!

3ο δεκάλεπτο:

58-30 Κρουμπάλι με έμμεσο τρίποντο, πολύ θεαματικός ο ΠΑΟΚ στο σημερινό παιχνίδι

43-22

43-20 Χαραλαμπόπουλος, φυσικά με σουτ τριών πόντων!

40-20, νταμπλ σκορ στην αναμέτρηση,

40-18 Κατσίβελης με τρίποντο, ο ΠΑΟΚ έχει μετατρέψει το ματς σε διαγωνισμό τριπόντων!

37-18 Κρουμπάλι με 2/2 βολές