Νίκη ψυχολογίας ...

Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Ρέθυμνο με 80-72 για την 19η αγωνιστική της Basket League στο "PAOK Sports Arena" και πέτυχε την 2η συνεχόμενη νίκη του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και μπορεί να αγχώθηκε στο τέλος, αλλά πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 14-12 στο 6΄, χάρη σε ένα σερί 7-0. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 24-18, εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του από την γραμμή των βολών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξεφύγει και με ένα τρίποντο του Terran Petteway πήρε διαφορά 10 πόντων στο 16΄(36-26). Το Ρέθυμνο απάντησε με ένα σερί 7-0 μειώνοντας στους 36-33, αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 8 πόντων με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάρη σε ένα τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη, ο οποίος είχε 12 πόντους στο πρώτο μισό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν σταθερά μπροστά με μια διαφορά 10 πόντων, ενώ με ένα τρίποντο του Phil Goss στο 29΄, προηγήθηκε με 62-49, για να ολοκληρωθεί τελικά η Τρίτη περίοδος στο 64-54.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας αρχικά στους 2 πόντους (64-62), με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει και να προηγείται και πάλι με 10 πόντους (72-62). Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν στον πόντο με ένα σερί 9-0 (72-71), 2'20'' πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ όμως, βρήκε τις λύσεις μέσα από την άμυνα του και τελικά πήρε τη νίκη με 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-36, 64-54, 80-72

ΠΑΟΚ: Petteway 6 (1), Χρυσικόπουλος, Krubally 14, Κόνιαρης 4 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 9, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 2, Κατσίβελης 16 (2), Jackson 6 (1), Goss 18 (4), Jones 5

Ρέθυμνο: Armstead 6, Daniels 3, Goodwin 9, Hobson 12 (2), Κώττας 3, Moody 14 (2), Στεφανίδης, Lee 8, Γιαννόπουλος 17 (4)

Πηγή: paokbc.gr

............................................................

Τάιμ αουτ 06:31 πριν το τέλος

69-62 Στον αιφνιδιασμό ο ΠΑΟΚ από τον Τζόουνς μετά από κόψιμο του Κρουμπάλι στον Άρμστεντ

Τάιμ άόυτ 02:38 πριν το τέλος του δεκαλέπτου

59-47 Από τον Κρουμπάλι ο οποίος κέρδισε και φάουλ αφού πρώτα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ

46-36 Με καλάθι του Μαργαρίτη

Στο 3ο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ ξεκινούν οι Γκος, Κατσίβελης, Τζόουνς, Κρουμπάλι, Μραγαρίτης

3ο δεκάλεπτο

22/24 βολές , 2/14 δίποντα και 6/16 τρίποντα σ' αυτό το 1ο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ο Κατσίβελης με 12 πόντους

Τέλος 2ου δεκαλέπτου

44-36 Με τρίποντο του Κατσίβελη στο τέλος του δεκαλέπτου

41-36 2/2 βολές από τον Κατσίβελη

39-34 Με 2/2 βολές του Βαγγέλη Μαργαρίτη. 52.6 δευτερόλεπτα για το τέλος του δεκαλέπτου

24-20

Για τον ΠΑΟΚ στο 2ο δεκάλεπτο ξεκινούν οι Γκος , Πέτεγουει, Κόνιαρης . Κρουμπαλι , Μαργαρίτης