Πόνεσαν τα μάτια μας!

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ο Δικέφαλος κέρδισε τα Τρίκαλα στην PAOK Sports Arena, με 58-54.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 2/21 τρίποντα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να «καθαρίσει» το παιχνίδι με ευκολία.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη και προηγήθηκε με 14-9 στο 10΄.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό με το Terran Petteway να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του και έτσι πήρε διαφορά 12 πόντων (28-16). Τα Τρίκαλα, όμως, αντέδρασαν και κατάφεραν να μαζέψουν το σκορ, με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος του πρώτου μέρους (33-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά ο Λίνος Χρυσικόπουλος με συνεχόμενους πόντους κράτησε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού, ενώ με ένα καλό τελευταίο δίλεπτο, πήρε και διαφορά 9 πόντων, καθώς ο Ousman Krubally έκανε το 49-40 στο 30΄.

Τα Τρίκαλα μείωσαν στο καλάθι με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (49-47), αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και παρά την αστοχία του πήρε τη νίκη με 58-54.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Βαγγέλης Μαργαρίτης, Λίνος Χρυσικόπουλος και Ουσμάν Κρουμπάλι που πέτυχαν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 33-28, 49-40, 58-54

ΠΑΟΚ: Petteway 7, Χρυσικόπουλος 11 (1), Krubally 11, Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 7 (1), Χαραμπόπουλος 2, Κατσίβελης 5, Jackson, Goss 2, Jones 1

Τρίκαλα: Fields 6, Richardson 9 (1), Thames 10 (1), Λούντζης 7 (1), Σλαφτσάκης 3, Talton 7 (1), Tejic 5, Morris 7 (1)

...........................................

58-54 με 2/2 βολές του Γκος στα 6"

Tα Τρίκαλα με τρεις μόλις νίκες στο πρωτάθλημα (η μία με εμάς!) είναι μέσα στο παιχνίδι

43-38 με 1/2 βολές ο Ζάρας

Στο γήπεδο ο Ιβάν Σαββίδης που χειροκροτήθηκε!

42-38 Κρουμπάλι, έγινε και φάουλ που δε δόθηκε

40-38

Πολύ άστοχος ο Γκος! Σϊγουρα δεν είναι έτοιμος, στη θέση του ο Ζάρας

40-36 με 2/2 βολές

4 ομαδικά ήδη ο ΠΑΟΚ! Αν ο Σώμος και η παρέα του σφλυριζαν τον γαβροβάζελο θα χρέωναν τόσο εύκολα φάουλ1

40-34 Χρυσικόπουλος και time out

38-34 Χρυσικόπουλος

35-34 Λούντζης