Επιτέλους διπλό!!!

Για την 6η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Κρήτη, με 73-79 το Ρέθυμνο...

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Αντώνη Κόνιαρη και Ousman Krubally, οι οποίοι πέτυχαν double double, αλλά και τους Λίνο Χρυσικόπουλο και Θοδωρή Ζάρα πέτυχε την 3η του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Με 5 πόντους του Brandon Triche ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-5 στο 2΄, ενώ ένα καλάθι και φάουλ του Λίνου Χρυσικόπουλου του έδωσε το προβάδισμα με 9-12 στο 5΄. Το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις με τους Malcolm Amstead και Stefan Moody και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, προηγήθηκε με 23-20.

Με 2 πόντους του Ousman Krubally και 4 του Δημήτρη Κατσίβελη, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 6-0 με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (23-26). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Χάρη Γιαννόπουλο πέρασε μπροστά με 38-35, αλλά ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 10-0 στα τελευταία 2΄30΄΄ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 38-45.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα ανέβασε τη διαφορά στους 12 (38-50) στο 21΄. Το Ρέθυμνο μείωσε στους 5 (45-50), αλλά με όπλο του την άμυνα και κύριο επιθετικό εκφραστή τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανακτήσει τη διψήφια διαφορά με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (50-61).

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλά το τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 57-61 στο 33΄, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Θοδωρή Ζάρα και προηγήθηκε με 61-73, 3΄24΄΄ πριν την κόρνα της λήξης. Το Ρέθυμνο κατάφερε να μειώσει σε 71-75 με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, 1΄15΄΄ πριν το τέλος, αλλά ο Αντώνης Κόνιαρης με 2/2 βολές έδωσε στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα με 71-77 στα 38΄΄ και ο Ousman Krubally διαμόρφωσε το τελικό 73-79.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Ousman Krubally με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ double double έκανε και ο Αντώνης Κόνιαρης με 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Θοδωρής Ζάρας 11 με καθοριστική παρουσία στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79

Ρέθυμνο: Daniels 6, Goodwin 8, Κώττας, Χριστοδούλου 15 (1), Moody 11, Lee 2, Γιαννόπουλος 12 (4), Robertson, Armstead 19 (3)

ΠΑΟΚ: Klassen 6, Χρυσικόπουλος 13 (2), Krubally 18, Κόνιαρης 10, Τσόχλας 8 (2), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 11, Κατσίβελης 5, Jones, Triche 7 (1)

.................................................

Στον πάγκο ο Κατσίβελης, στη θέση του ο Triche

Χαμένος αιφνιδιασμός, λάθος πάσα ο Κόνιαρης!

48-55 με 2/2 βολές του Krubally

48-53 με τρίποντο στον αιφνιδιασμό

Αστοχος και πάλι ο Κατσίβελης.Πραγματικά δεν καταλαβαίνουμε την επιμονή του Παπαθεοδώρου να τον έχει στην 5άδα!

41-52 με καλάθι και φάουλ

Δε μέτρησε το καλάθι του Klassen σαν εκπρόθεσμο...

38-50 Τσόχλας και time out o Βετούλας!!!

38-47 με 2/2 βολές του Klassen, στο +9 ο ΠΑΟΚ

Τσόχλας, Κατσίβελης, Jones, Χρυσικόπουλος και Klassen η πεντάδα του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου

3ο δεκάλεπτο

Τέλος 2ης περιόδου

38-45 Krubally

38-43 Κόνιαρης στην εκπνοή της επίθεσης

38-41 με 2/2 βολές ο Κόνιαρης

38-39 με 1/2 βολές o Klassen

Αστοχος ο Γιαννόπουλος από τα 8 μέτρα...

Χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και time out...

38-38 απαντάει ο Λίνος

38-35 Γιαννόπουλος παρά την καλή άμυνα

Αστοχος ο Klassen από κοντά

3:19 για το ημίχρονο

35-35 Γιαννόπουλος, του χαρίζουν την τεχνική ποινή για διαμαρτυρία...

31-30 Krubally

31-28 με καλάθι και φάουλ του Goodwin μετά από επιθετικό ριμπάουντ, σερί 8-0 οι γηπεδούχοι

Time out o προπονητής του ΠΑΟΚ, καθώς χάσαμε πολύ γρήγορα το προβάδισμα των 5 πόντων!

28-28 Γιαννόπουλος

Αστοχος ο Ζάρας σε αμαρκάριστο τρίποντο. Αμα δε βαλεις αυτα ποια θα βαλεις;;;

25-28 Xριστοδούλου

23-28 Krubally

Επιθετικό στον Τσόχλα! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟ! Στα όρια της γελοίας η απόφαση!

Καλές άμυνες ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου!!!

0-3 Triche

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της φονικής θεομηνίας που έπληξε την Αττική τις τελευταίες μέρες