Ήττα με κακή εμφάνιση στο ΣΕΦ

Βαριά ήττα για την ομάδα μας , που δεν μπόρεσε μέσα στο ΣΕΦ να σταθεί ανταγωνιστική ενάντιας τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 84-59 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 24η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League και υποχώρησε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ολμπιακός προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο δίλεπτο χάρη σε ένα καλάθι του Khem Birch, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 7-7 με ένα καλάθι και φάουλ του Zanis Peiners. O Βαγγέλης Μαργαρίτης μείωσε στους 4 (16-12) με ένα εύστοχο τρίποντο στο 7΄, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 26-16.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17 (33-16). Με 2 εύστοχες βολές του Αντώνη Κόνιαρη στο 17΄, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 14 (43-29), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 51-31.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, προκειμένου να ξαναμπεί στο παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρει, καθώς ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 18 πόντων (67-49) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ για τα πρώτα 3΄ 30΄΄ του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 16 (67-51). Στο 36΄, ο Δημήτρης Καραμανώλης πέτυχε το πρώτο καλάθι της καριέρας του στην STOIXIMAN.GR Basket League, μειώνοντας σε 76-53, ενώ η κόρνα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 84-59.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Ivan Aska με 14 πόντους, ενώ ο Zanis Peiners πέτυχε 11.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 51-31, 67-49, 84-59

Ολυμπιακός: Birch 4, Young 4, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 12 (2), Waters 5 (1), Αγραβάνης 7 (1), Milutinov 12, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 14 (1), Μάντζαρης 1, Αθηναίου 3 (1)

ΠΑΟΚ: Sobey 6, Χρυσικόπουλος 2, Κόνιαρης 6, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 7 (1), McFadden 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης 2, Παπαδόπουλος, Peiners 11, Clanton 2, Aska 14