Κοράκια και ατυχία του στέρησαν τη νίκη!

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από το Ρέθυμνο με 73-70...

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Κρήτη, καθώς γνώρισε την ήττα το Ρέθυμνο στο «Μελίνα Μερκούρη» με 73-70 για την 21η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο ΠΑΟΚ έχει έντονα παράπονα από τη διαιτησία, καθώς με το σκορ στο 68-70 υπέρ του, η τάπα του Nathan Sobey στον Gary Talton κρίθηκε λανθασμένα αντικανονική.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με ένα καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη προηγήθηκαν με 2-8 στο 3΄. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από την περιφέρεια και τα λάθη του ΠΑΟΚ, «έτρεξαν» ένα σερί 10-0 για να προηγηθούν 12-8, ενώ χάρη σε συνεχόμενα καλάθια του Gary Talton πήραν προβάδισμα 10 πόντων (25-15), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους (29-15) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος διαμόρφωσε με ένα καλάθι και φάουλ το 32-19, 7΄43΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα του και εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του Keith Clanton κάτω από τη ρακέτα, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά στους 2 πόντους (39-37), χάρη σε ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου στην τελευταία επίθεση.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με 46-47 χάρη σε ένα καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη στο 25΄. Ο Thaddus McFadden διαμόρφωσε το 55-57 υπέρ του ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ένα δύσκολο τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου με τη λήξη, διαμόρφωσε το 58-57 υπέρ του Ρεθύμνου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την τέταρτη και καθοριστική περίοδο και με ένα καλάθι του Roeland Schaftenaar στο 35΄προηγήθηκαν με 66-59. Δύο τρίποντα των Βαγγέλη Μαργαρίτη και Nathan Sobey διαμόρφωσαν το 66-65, ενώ ένα καλάθι και φάουλ του Keith Clanton, 2΄30΄΄ πριν το τέλος, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (68-68). Δύο ελεύθερες βολές του Nathan Sobey, 1΄36΄΄ πριν το τέλος έβαλαν τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού (68-70), αλλά ο Gary Talton ισοφάρισε σε 70-70, καθώς οι διαιτητές θεώρησαν λανθασμένα ότι όταν δέχτηκε την τάπα από τον Nathan Sobey, η μπάλα ήταν στην κάθοδο. Στην επόμενη επίθεση, ο Thaddus McFadden δεν πρόλαβε να σουτάρει, ενώ ο Robert Arnold ευστόχησε σε ένα τρίποντο από τα 10 μέτρα, διαμορφώνοντας το 73-70, 3΄΄ πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση o Nathan Sobey κλείστηκε στη γωνία και η μπάλα δόθηκε στο Ρέθυμνο, με αποτέλεσμα το 73-70 να παραμείνει μέχρι το τέλος.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Nathan Sobey, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ στο ντεμπούτο του, ενώ ο Keith Clanton που ήταν αμφίβολος πριν από τον αγώνα, πέτυχε 13 πόντους. Θετικός ήταν και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-37, 58-57, 73-70

Ρέθυμνο: Κώττας 2, Ράζης, Χριστοδούλου, Arnold 16 (2), Fitzpatrick 13 (2), Schaftenaar 9, Talton 16 (1), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 11 (2), Lemon 6

ΠΑΟΚ: Sobey 14 (1), Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 11 (1), McFadden 8, Miljenovic, Γλυνιαδάκης 2, Peiners 9 (1), Clanton 13

.....................................................

Αρκετός κόσμος στο κλειστό που δε γέμισε, ανάμεσά τους και οπαδοί του ΠΑΟΚ που ζουν στο νησί και έχουν δημιουργήσει τον δικό τους πυρήνα!

Λάθος ο Peiners, time out o Μαρκόπουλος

Χωρίς Clanton είμαστε πολύ δύσκολα σήμερα...

Νέο λάθος ο ΠΑΟΚ

Τέλος 1ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να πληρώνει τα λάθη του!

2ο δεκάλεπτο

Με Τσόχλα, Sobey, Peiners, Μαργαρίτη και Clanton ξεκινά ο ΠΑΟΚ το δεύτερο δεκάλεπτο

36-28 Clanton

0/2 βολές του Clanton, πρώτη παρενοχλήθηκε από το κοράκι!!! Το είδαμε και αυτό!!!

55-57 McFadden

58-57 Γιαννόπουλος από τη γωνία πιεζόμενος, αστείος ο πανηγυρισμός του Έλληνα Jordan που έβαλε ένα σουτ της απελπισίας πιεζόμενος!

Τέλος 3ης περιόδου

4ο δεκάλεπτο

Βήματα ο Χρυσικόπουλος

Αστοχος ο ίδιος σε τρίποντο

60-57 Arnold

Χαμένες επιθέσεις ο ΠΑΟΚ, παρά το επθετικό ριμπάουντ του Clanton...

66-59 Schaftenaar

Kαι πάλι χαμένη επίθεση ο ΠΑΟΚ!!! Πραγματικά αναρωτιόμαστε αυτήν μετάδοση του συνδρομητικού γιατί την πληρώνουμε!!!

66-62 Μαργαρίτης τρίποντο

66-65 Sobey από τη γωνία! Ο ΠΑΟΚ είναι ζωντανός!!!

Time out

3:07 ακόμη

68-65 Schaftenaar

68-68 με καλάθι και φάουλ του Clanton

To μαρκάρισμα του Sobey στον Arnold δε βγαίνει...

Αστοχος ο McFadden

70-70 με τον Sobey να κόβει την μπάλα αλλα τα κοράκια να μετράνε το καλάθι!!! Λάθος απόφαση! Η ξεφτίλα σας κοράκια τελειωμό δεν έχει

32" ακόμη η μπάλα στους γηπεδούχους!

Απίστευτο! Ο Arnold από τα 10 μέτρα σκοράρει

3" ακόμη

Γίνεται φάουλ στο Sobey στη γωνία σε τρίποντο και τα κοράκια κοιτιούνται μεταξύ τους... Φτου σας ξεφτίλες!

time out, στα 1,6"

...............................................................

To pregame της αναμέτρησης ...

15:00 Ξεκίνησε η προθέρμανση του ΠΑΟΚ με τον Keith Clanton να συμμετέχει σε αυτήν και να είναι αποφασισμένος να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες για να παίξει...