Πήρε ρεβάνς, μπήκε τετράδα!

Για την 14η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ κέρδισε  στην PAOK Sports Arena, την ουραγό Δόξα Λευκάδας με 84-67 ...

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο γύρο της Basket League ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε της Δόξας Λευκάδας με 84-67 στο "PAOK Sports Arena". Αυτή ήταν η 8η νίκη του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία τον έφερε και πάλι στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Η Δόξα Λευκάδας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, κρατώντας τον ΠΑΟΚ χαμηλά στο σκορ και με ένα τρίποντο του Justin Robinson προηγήθηκε με 2-8, 6΄29΄΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις στην επίθεση και έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-17.

Η Δόξα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου πήρε προβάδισμα 7 πόντων (20-27), πριν μειώσει ο ΠΑΟΚ με ένα καλάθι και φάουλ του Jordan Sibert και ένα jump shoot του Απόλλωνα Τσόχλα (25-27). Οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά, η οποία έφτασε στους 10 (28-38), 2΄48΄΄ πριν το ημίχρονο. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, ο ΠΑΟΚ βρήκε 4 τρίποντα από τους Αντώνη Κόνιαρη, Απόλλωνα Τσόχλα, Zanis Peiners και Jordan Sibert με αποτέλεσμα να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες (42-42).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι 3΄46΄΄ πριν το τέλος, ένα καλάθι του Γιώργου Γεωργάκη έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 51-52. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Απόλλωνα Τσόχλα «έτρεξε» ένα σερί 11-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 (62-52), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 64-57.

Με μία βολή του Χρήστου Ταπούτου, η Δόξα Λευκάδας μείωσε σε 66-60, 8΄49΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί 13-0, με τον Thaddus McFadden να διαμορφώνει το 79-60, 5΄6΄΄ πριν το τέλος. Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο ΠΑΟΚ έφτασε εύκολη στη νίκη με 84-67.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Keith Clanton και Zanis Peiners με 16 πόντους, ενώ ο Αμερικανός center είχε και 14 ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα, ο Jordan Sibert είχε 14, ο Απόλλων Τσόχλας 11 και 6 ασίστ και ο Nenad Miljenovic 10.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67

ΠΑΟΚ : Χρυσικόπουλος 7, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 11 (2), Μαργαρίτης 2, McFadden 2, Miljenovic 10, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Sibert 14 (1), Peiners 16 (1), Clanton 16

Δόξα Λευκάδας : Πεταλωτής, Scott 5 (1), Abbott 6, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 4, Ταπούτος 12 (1), Ψαθάς 4, Doblas 3, Robinson 15 (3), Τσαλδάρης 10 (2), Harris 6 (1)

......................................................

11-19 2/2 βολές από τον Ταπούτο

13-19 ο Τσόχλας πήγε στο drive και έδωσε την ασσίστ στον Clanton που ήταν κάτω από το καλάθι, ο οποίος σκόραρε

Τime out για την Δόξα

60-52 με τον Peiners να πετυχαίνει με την επιμονή του ένα δύσκολο καλάθι, κερδίζοντας μάλιστα και το φάουλ

64-59 έπειτα από το drive του Robinson

66-59 με τον Clanton να νικάει με σχετική ευκολία τον Dolbas κάτω από το καλάθι και στη συνέχεια να πετυχαίνει 2 πόντους

66-60 1/2 βολές ο Ταπούτος

67-60 1/2 και ο Miljenovic

69-60 o Μiljenovic

71-60 με τον Sibert να καρφώνει στον αιφνιδιασμό!!!

Time out η Λευκάδα

73-60 με τον Μiljenovic να πετυχαίνει καλάθι αφού πρώτα πέρασε εντυπωσιακά 2 αντιπάλους του

75-60 με τον Clanton. Διαφορά ασφαλείας για τον ΠΑΟΚ 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα

77-60 ακόμα ένα δύσκολο καλάθι του Miljenovic που επιχείρησε το drive και έφτασε μέχρι το τέλος

79-60 με τον McFadden αυτή τη φορά

79-63 με τρίποντο του Harris

81-63 2/2 ο Χρυσικόπουλος

3:09 για το τελευταίο σφύριγμα