Πήρε τη νίκη σε συγκλονιστικό φινάλε !!!

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Κόροιβο με 80-82, αν και βρέθηκε στο -10 στις αρχές της 4ης περιόδου...

Με νίκη έκλεισε το 2016 ο ΠΑΟΚ, που πέρασε από την Αμαλιάδα με το 80-82 επί του Κόροιβου για την 12η αγωνιστική της Basket League. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ χρειάστηκε να ανατρέψει μία διαφορά 4 πόντων σε λιγότερο από δύο λεπτά για να φτάσει στη νίκη.

O αγώνας ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε γρήγορα με διαφορά 8 πόντων (4-12) στο 4ο λεπτό. Παρά το γεγονός ότι ο Κόνιαρης συμπλήρωσε πολύ γρήγορα 2 φάουλ και αντικαταστάθηκε, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με καλάθι του Peiners, έφτασε την διαφορά στους (8-17), λίγο μετά την συμπλήρωση του 4ου λεπτού. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν και αφού μείωσαν σταδιακά την διαφορά (15-17), έφτασαν και σε απόσταση ενός πόντου (21-22), προτού ο Γλυνιαδάκης με 2/2 βολές δώσει προβάδισμα 3 πόντων (21-24) στον ΠΑΟΚ, με την λήξη της πρώτης περιόδου.

To γεγονός ότι Κόνιαρης, Μαργαρίτης και Peiners είχαν ήδη από 2 φάουλ ήταν σημαντικό πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ, που ξεκίνησε πάντως καλά και το δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 8 (24-32), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και μείωσαν ξανά στο καλάθι (30-32). Ο Κόροιβος μείωσε και στον πόντο (34-35), για να έρθουν, Clanton και Miljenovic, για να δώσουν προβάδισμα 5 πόντων (34-39) στον ΠΑΟΚ. Με «τετράποντο» του Van Oostrum οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (39-40) και με νέο τρίποντο από τον Μιχάλογλου πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (43-40), για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά δύο πόντων (44-42).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 46-42, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 46-46 και με καλάθι του Χρυσικόπουλου πέρασε μπροστά (48-50), αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Gotcher ο Κόροιβος προηγήθηκε με 4 (54-50 και 56-52). Ο Peiners με τρίποντο μείωσε στον πόντο (56-55), ο Κόροιβος ωστόσο βρήκε τον τρόπο να πάρει και πάλι διαφορά και με το πρώτο εύστοχο σουτ του Brown, προηγήθηκε με 7 (68-61) στο τέλος της τρίτης περιόδου του αγώνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τεχνική ποινή στο Σούλη Μαρκόπουλο και ο Gotcher με τρίποντο πήγε για πρώτη φορά την διαφορά στους 10 (71-61). Ο Κόνιαρης με τρίποντο μείωσε (71-64), λίγο αργότερα με δύο ακόμη τρίποντα από Sibert και Peiners, ο ΠΑΟΚ μείωσε 73-72, με 7 λεπτά για το τέλος του αγώνα και με καλάθι του Γλυνιαδάκη πέρασε ξανά μπροστά (73-74). Ο ΠΑΟΚ είχε ολοκληρώσει ένα σερί 2-13, για να καλύψει το -10 και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 77-74, η ομάδα είχε ψυχολογία για να φτάσει στη νίκη. Ακόμη κι όταν ο Κόροιβος προηγήθηκε 80-76, με 1'46'' για το τέλος, ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις, έκανε σερί 0-6 και με καλάθια από Clanton, Τσόχλα και Miljenovic πήρε την νίκη με 80-82.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Brown δεν σκόραρε από κοντά, στη συνέχεια από λάθος πάσα του Χρυσικόπουλου (θα μπορούσε να ήταν ολέθριο!), η μπάλα έφτασε στον Milutinovic, ο οποίος αστόχησε (airball για την ακρίβεια) σε αμαρκάριστο τρίποντο, σε ένα χιτσκοκικό φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-42, 68-61, 80-82

Κόροιβος: Brown 8, Gotcher 14 (4), Pollard 7, Hall 15, Milutinovic 18 (2), Van Oostrum 13 (2), Χατζηνικόλας, Μιχαλόγλου 3 (1), Σπυριδωνίδης 2

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 5 (1), Γλυνιαδάκης 11, Peiners 14 (2), Μαργαρίτης, Taylor, Μiljenovic 13, Sibert 12 (1), Clanton 13

...................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

Ξεκινά το παιχνίδι στην Αμαλιάδα και ο ΠΑΟΚ στο παρκέ με Κόνιαρη, Miljenovic, Sibert, Χρυσικόπουλο και Clanton

10-17 με 2/2 βολές του Brown

13-17 Gotcher, o ΠΑΟΚ δέχεται 5 πόντους από το αντιαθλητικό και πάει να χάσει ότι έκτιζε ως τώρα

Τime out o ΠΑΟΚ

Χωρίς συγκέντρωση η ομάδα στα τελευταία λεπτά...

44-42 με 1/2 βολές του Pollard

Λάθος ο Peiners λάθος και ο Miljenovic...

18" ακόμη για το ημίχρονο

Τέλος 2ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να έχει 15/24 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/17 βολές, 22 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων... Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 3 (1), Γλυνιαδάκης 8, Peiners 6, Clanton 7 (9 ριμπάουντ), Sibert 5, Miljenovic 9

58-55 Hall

Λάθος ο Χρυσικόπουλος, έφτασε τα 17 ο ΠΑΟΚ!!! Και συνεχίζει...

4ο δεκάλεπτο

Κόνιαρης, Τσόχλας, Sibert, Clanton, Γλυνιαδάκης η πεντάδα του ΠΑΟΚ, που καλείται να γυρίσει το -7 σε ένα δεκάλεπτο!