Τελικά το ρόδι... έσπασε!

Ένας ΠΑΟΚ που χρειάστηκε να περάσει το 1ο δεκάλεπτο για να πάρει μπρος, έφτασε εύκολα στο πρώτο του διπλό για την τρέχουσα σεζόν του πρωταθλήματος Α1, νικώντας τον Ηλυσιακό με 66-77.

Δεν ξεκίνησε καλά ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι καθώς εμφάνισε πολλά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά οι γηπεδούχοι  και με τρίποντα  των Μπάξτερ και Ουέμπ βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με 12 πόντους (22-10) και να κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας διαφορά 7 πόντων (24-17).

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε από τον ...πάγκο του και συγκεκριμένα από τον  Σούλη Μαρκόπουλο, που γύρισε έξυπνα  την άμυνα σε ζώνη 1-3-1, κάτι που  άλλαξε άρδην το σκηνικό του παιχιδιού.

Έτσι στη δεύτερη   περίοδο οι παίκτες του "Δικεφάλου" με ένα αρχικό σερί 6-0 πλησίασαν στον πόντο  (24-23), ενώ λίγο αργότερα  βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με  35-33 και στη συνέχεια έχτισαν διαφορά 7 πόντων (40-33). Πλέον ο ΠΑΟΚ είχε κάνει την ολική επαναφορά και πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα. Το τέλος του ημιχρόνου έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ στο +6 (37-43).

Το 3ο δεκέάλεπτο ξεκίνησε με τις ομάδες να παρουσιάζουν εντυπωσιακή αφλογιστία,  αλλά κάπου εκεί ήρθε η ώρα του ... Μάρσαλ. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά μεγάλωνε  τη διαφορά,  την έφτασε μάλιστα στο +16 (57-41) καθαρίζοντας ουσιαστικά κάπου εκεί το παιχνίδι.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία για τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μπουν στο παιχνίδι (μείωσαν μέχρι τους οκτώ 61-69), ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση παίρνοντας το πρώτο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-43, 47-62, 66-77

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Γουέμπ 11, Κυρίτσης 14, Χατζής 9, Γκραντ 1, Τόντιτς 2, Κασελάκης 4, Πράουελ 6,  Μπάξτερ 15, Γαλιώτος 4, Παπαντωνίου, Κανονίδης, Καρύδας

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 19, Γκετσέφσκι 7, Αποστολίδης 7, Δέδας 14, Ντοζίερ 4, Γκρέι 16, Παπαδόπουλος 10, Γιαννακίδης, Αράπης, Καλλές, Καλαμπάκας