Όταν σοβαρεύτηκε ... κέρδισε!

Για την 2η αγωνιστική της Basket League, η ομάδα μπάσκετ του Δικεφάλου, κέρδισε στην PAOK Sports Arena τον Κολοσσό με 85-73...

O ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον αρχηγό του Βαγγέλη Μαργαρίτη, έκανε κακό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με διαφορά 10 πόντων, αλλά γύρισε με συνοπτικές διαδικασίες του ματς, έγινε κυρίαρχος του αγώνα και πήρε δίκαια τη νίκη.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 2-8 στο 5ο λεπτό και αύξησε την διαφορά στους 10 πόντους (3-13). Ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα σερί 8-0 και μείωσε στο καλάθι (11-13). Ο Ahonen με τρίποντο έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να διατηρήσουν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (13-16).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας πλέον τον Τσόχλα σε ρόλο οργανωτή και με αιχμές Χρυσικόπουλο, Peiners πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με τρίποντο του Χρυσικόπουλου ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (21-18) και με συνολικό σερί 22-7 προηγήθηκε με διαφορά 5 πόντων (25-20) στα μισά της δεύτερης περιόδου (15'). Με τρίποντο του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 (37-27), αλλά ο Ahonen με τρίποντο διαμόρφωσε το 37-30 του ημιχρόνου.

Με 2/2 τρίποντα από τον Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 43-31 στο 23ο λεπτό, έφτασε την διαφορά και στους 14 (45-31) και είχε πλέον τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι, παρά την προσπάθεια του Κολοσσού να επιστρέψει στο ματς... O ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά των 10 πόντων (61-51) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι Ροδίτες έκαναν σημαντική προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μείωσαν την διαφορά και στους 5 (66-61), αλλά ο Χρυσικόπουλος με δύο συνεχόμενα καλάθια και ο Miljenovic με τρίποντο έδωσαν και πάλι διαφορά 12 πόντων (73-61) στο 36ο λεπτό. Εκείνο το σημείο ήταν που ουσιαστικά έδειξε οριστικά και αμετάκλητα το νικητή, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν έχασε την διψήφια διαφορά και στο τέλος του αγώνα και επικράτησε δίκαια του αντιπάλου του.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 37-30, 61-51, 85-73

ΠΑΟΚ: Taylor 6, Miljenovic 6 (1), Γλυνιαδάκης 6, Bryant 0, Peiners 9 (1), Χρυσικόπουλος 19 (1), Τσόχλας 15 (3), Sibert 12 (2), Clanton 12

Κολοσσός: Reddic 8, Chuku 6 (1), Berry 17 (3), Βασιλόπουλος 11 (1), Hall 13, Γεωργαλής 3, Ahonen 9 (3), Watson 6

........................................