Πάλεψε μέχρι τέλους...

Ένας κάλος ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ δε μπόρεσε να κάνει τελικά το διπλό και ηττήθηκε από το γάβρο με 89 - 82.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα που είναι το δυνατό του σημείο με την παρουσία του Λάζου κάτω από τα καλάθια.

Έχοντας τον Μάρσαλ σε εξαιρετική κατάσταση, ο ΠΑΟΚ έφτασε νωρίς στο +7 (11-18) και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενος με 25-26 με δυο βολές του Μάρσαλ ο οποίος έφτασε τους 11 πόντους.

Η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο κάλη στο 2ο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να βρει λύσεις στην επίθεση και τον ολυμπιακό να χτυπάει στην ταχύτητα και με χαμηλό σχήμα να περνά μπροστά στο σκορ. Η ομάδα μας πάλεψε μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου να μην ξεφύγει το σκορ, αλλά από εκεί και μετά η διαφορά άνοιξε. Το ημίχρονο τελικά  έκλεισε με 51-36.

Ο ολυμπιακός συνέχησε στους ίδιους ρυθμούς και με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και έφτασε ακόμα και στο +19. Κάπου εκεί ο δικέφαλος αφυπνήστηκε και με πρωταγωνιστή τον Μάρσαλ ξεκίνησε την αντεπίθεση και μάζεψε τη διαφόρα κάτω από τους δέκα πόντους και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο -5 με 69-64 με ένα εκπληκτικό buzzer beater του Μάρσαλ  πίσω από το κέντρο του γηπέδου!

Ο αγώνας στο 4ο δεκάλεπτο πήρε φωτιά με τον ΠΑΟΚ προσπαθεί να κάνει την ανατροπή, χωρίς όμως τελικά να τα καταφέρει. Ο γάβρος κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα των 5 πόντων και τελικά επικράτησε με τελικό σκορ 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 51-36, 69-64, 89-82

γάβρος: Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 12, Γκόρντον 4, Σπανούλης 13, Μπουρούσης 15 (1), Κέσελι 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 3 (1), Γλυνιαδάκης 5, Παπανικολάου 4, Τεόντοσιτς 11 (3)

ΠΑΟΚ: Μάρσαλ 33 (3), ΜακΓκράθ 17 (3), Αποστολίδης, Δέδας 1, Ντόζιερ 13 (1), Παπαδόπουλος 11, Γιαννακίδης 2, Καλλές, Γκετσέφσκι 5