Σοβαρός, επέστρεψε στις νίκες!

Για την 24η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ επικράτησε στα Τρίκαλα της τοπικής ομάδας με 79-88...

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα, επέβαλλε τον ρυθμό του, έδειξε χαρακτήρα στις δύσκολες στιγμές και πήρε δίκαια τη νίκη.

Πριν συμπληρωθεί το 4ο λεπτό του αγώνα και με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ (10-11), ο Μαργαρίτης (πρώτος σκόρερ ως τότε του ΠΑΟΚ με 6 πόντους), δέχθηκε πολύ δυνατό χτύπημα από τον Soko σε προσπάθεια αιφνιδιασμού του παίκτη των Τρικάλων. Ο Μαργαρίτης χρεώθηκε περιέργως με φάουλ και αποχώρησε αιμόφυρτος από το γήπεδο και χρειάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο για (4) ράμματα στο δεξί ζυγωματικό.

Παρά την απουσία του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο στο παιχνίδι και μαζί το προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-25). Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε και με διαφορά 12 πόντων (27-39 και 30-42), για να μειώσουν τα Τρίκαλα (36-42). Με καλάθι του Hatcher ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων (37-46).

Λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά 17 πόντων (41-58) με τρίποντο του Βασιλειάδη, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν στο παιχνίδι, μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά και φτάνοντάς την στους 7 πόντους (57-64) στο 30ό λεπτό.

Ο Κώστας Κακαρούδης πέτυχε 8 από τους 10 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, ο William Hatcher πέτυχε καθοριστικούς πόντους και ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά 66-76 στο 35'30'', πήγε στο +12 (75-87) με καλάθι του Hatcher και πήρε τη νίκη σε μία δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 37-46, 57-64, 79-88

ΤΡΙΚΑΛΑ: Cadougan 7, Soko 21 (1), Jones 11 (3), Vilhjamsson 6 (1), Καλλές, Robinson 24 (4), Καλογιαννίδης, Brown 8 (1), Βαρυτιμιάδης 2.

ΠΑΟΚ: Tepic 7, Βασιλειάδης 9 (3), Κακαρούδης 10 (2), Τσόχλας 6 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 6, Σχορτσανίτης 2, Duvnjak 6 (1), Markovic 14 (1), Hatcher 22 (4), Clanton 11.

Δείτε ΕΔΩ την στατιστική του αγώνα...

.....................................................................

Στην παρουσίαση των ομάδων,  έγινε ιδιαίτερη αναφορά στη σημερινή 25η επέτειο από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης από τον ΠΑΟΚ!

Στο γήπεδο υπάρχουν οπαδοί του Δικεφάλου, που ήρθαν για να ενισχύσουν την προσπάθεια των παικτών του Μαρκόπουλου να φτάσουν στη νίκη!

O ΠΑΟΚ ξεκινά το παιχνίδι με Hatcher, Tepic, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη και Σχορτσανίτη και τα Τρίκαλα με Soko, Jones, Vilhjalmsson, Robinson και Καλλέ

11-11 με καλάθι και φάουλ του Soko

Markovic στη θέση του Μαργαρίτη! Υπάρχει Τραυματισμός του Μαργαρίτη στην προσπάθεια του O. Soko. Ο Μαργαρίτης στο ιατρείο του γηπέδου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

22-23 με 1/2 βολές του Duvnjak

Με σκίσιμο κάτω από το δεξί μάτι ο Μαργαρίτης, είναι ήδη καθ'οδόν για το νοσοκομείο για να κάνει ράμματα.

22-25 με 2/2 βολές του Markovic

6" ακόμη

Αστοχο το τρίποντο του Τσόχλα

Τέλος πρώτης περιόδου στα Τρίκαλα

2ο δεκάλεπτο:

Τσόχλας, Duvnjak, Tepic, Markovic, Clanton ξεκίνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ

Κλέψιμο ο Tepic, λάθος ο Markovic στη συνέχεια...

Tέλος 2ης περιόδου

Με 4 ράμματα κάτω από το δεξί μάτι (ζυγωματικό) επέστρεψε στο γήπεδο ο Βαγγέλης Μαργαρίτης!

3ο δεκάλεπτο

Με Hatcher, Tepic, Βασιλειάδη, Markovic, Clanton ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ

37-49 Hatcher

39-49 O.Soko

39-51 Markovic

39-53 Clanton με κάρφωμα

Τime out τα Τρίκαλα

39-55 με 2/2 βολές του Hatcher, η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (+16 ο ΠΑΟΚ)

2:52 για το δεκάλεπτο

54-62  Robinson, 22 πόντοι με 4 τρίποντα, με εξαιρετικά νούμερα!

Time out o ΠΑΟΚ, 2:07 για το δεκάλεπτο

57-62 Ο. Soko

57-64  Κακαρούδης

35" για το δεκάλεπτο

Τέλος 3ης περιόδου

4ο δεκάλεπτο

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με Τσόχλα, Hatcher, Duvnjak, Κακαρούδη και Σχορτσανίτη

59-64 Βαρυτιμιάδης, ο πρώτος Έλληνας που σκοράρει για τα Τρίκαλα!!!

69-76 Vilhjalmsson

Το παιχνίδι του τρίποντου παίζουν οι γηπεδούχοι και τους πάει από ότι φαίνεται!

69-79 Κακαρούδης απαντάει στο 3:52

Χάνει ο Hatcher ο τρίποντο, επιθετικό ριμπάουντ ο Markovic, φάουλ χρεώνεται ο Κακαρούδης

70-79 με 1/2 βολές του O.Soko