Ήττα εκτός προγράμματος!

Για την 23η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο "Παλατάκι" από το Λαύριο με 69-75

O ΠΑΟΚ πραγματοποίησε την χειρότερη εμφάνιση της φετινής σεζόν, έκανε 24 λάθη, τα 16 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο και οδηγήθηκε σε μία οδυνηρή και απαράδεκτη ήττα.

O ΠΑΟΚ είχε στο ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και ουσιαστικά επέβαλε τον δικό του ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-9 στο 6ο λεπτό, με το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Duvnjak έφτασε τη διαφορά στους 9 (22-13), πριν το 22-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος έριξε στο παιχνίδι τον Keith Clanton προς το τέλος της πρώτης περιόδου και ο ΠΑΟΚ που συνέχισε να έχει το προβάδισμα, είδε τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Με σερί 0-8, το Λαύριο πέρασε μπροστά στο σκορ (22-23) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (13'25'').

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 9-0 και προηγήθηκε 31-23 (16'30''), αλλά το Λαύριο επέστρεψε στο παιχνίδι και με τρίποντο του Γιαννακόπουλου μείωσε στους 3 (31-28). Με τρίποντο του Hatcher πάντως ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 5 πόντων (36-31).

Παρόμοια ήταν και η εικόνα της τρίτης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει στο σκορ (46-39), τους φιλοξενούμενους να μειώνουν (51-48 στο 26ο λεπτό) και τον ΠΑΟΚ να επαναφέρει την διαφορά και πάλι στους 6 πόντους (57-51) με την λήξη της τρίτης περιόδου. Η συνέχεια του αγώνα ήταν αποκαρδιωτική για τον ΠΑΟΚ, που είδε τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν την τέταρτη περίοδο με σερί 0-11 και να προηγούνται αρχικά με 57-62 και να διατηρούν ουσιαστικά το προβάδισμα ως το τέλος. Με καλάθι του Δέδα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 68-67, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 1-8 ως το τέλος του αγώνα και πήραν τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 22-15, 36-31, 57-51, 69-75

ΠΑΟΚ: Tepic 6 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 12 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδδας 4, Μαργαρίτης 8, Σχορτσανίτης 12, Duvnjak 11 (3), Markovic 2, Hatcher 14 (1), Clanton.

ΛΑΥΡΙΟ: Young 8, Krubally, Keselj 13 (1), Σακελλαρίου 8 (1), Nixon 6, Περάκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 5 (1), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 9 (1),Bolds 20 (3).

Δείτε ΕΔΩ την στατιστική του αγώνα...

........................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα απέναντι σε Αρκαδικό και Απόλλωνα Πατρών

Στον πρώτο γύρο ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει εύκολα με 62-78