Εκτός τελικού και ελέω κορακιών!

Για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ έχασε στο κλειστό "Π. Νικολαΐδης" του Κερατσινίου, με 69-65 από τον Φάρο...

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός, είχε παίκτες ωσεί παρόντες στο γήπεδο και αποδείχθηκε πολύ κατώτερος του αναμενομένου με δεδομένη την σπουδαιότητα του αγώνα! Περισσότερο κατώτεροι όμως αποδείχτηκαν οι τραγικές φιγούρες με τα γκρι που διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα με τα σφυρίγματά τους, σε βάρος της ομάδας μας!!! Ειδικά αυτό που δόθηκε από τον ανεπαρκέστατο Παναγιώτου στον Παπαμακάριο περίπου 37" πριν το φινάλε και του έδωσε το δικαίωμα για τρεις βολές ήταν για γέλια!!!

Οδυνηρή ήττα λοιπόν γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο Κερατσίνι, όπου έχασε με 69-65 από τον Φάρο και αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Μαζί με τον αγώνα ο ΠΑΟΚ έχασε και μία μεγάλη ευκαιρία να φτάσει στον τελικό του θεσμού μετά από 17 χρόνια!

Ο Σχορτσανίτης πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά και τους 6 από τους 8 πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ, που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 5ο λεπτό (11-8). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με διαφορά 5 πόντων (13-8 και 16-11), για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Φάρο μπροστά στο σκορ 18-14.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (23-18), αλλά ο ΠΑΟΚ με δύο σερί τρίποντα από Duvnjak και Τσόχλα πήρε το προβάδισμα (23-24). Ο Φάρος απάντησε με σερί 6-0 (29-24), αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε (29-27 με 3/3 βολές του Tepic) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και στη λήξη του ημιχρόνου, με τον Φάρο να έχε ισχνό προβάδισμα (32-31).

Με επί μέρους σκορ 13-6 ο Φάρος δημιούργησε μία διαφορά 8 πόντων (45-37) στο 25ο λεπτό, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 0-4 μείωσε αρχικά σε 45-41 και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βασιλειάδη, έφερε το παιχνίδι στον πόντο (47-46 στο 28'50''). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Φάρο να προηγείται 51-48 και το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 0-7 και να παίρνει το προβάδισμα ξανά (51-55).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά στο παιχνίδι και να πάρουν το προβάδισμα (61-57 στο 37') και το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη ως το τέλος. Ο Βασιλειάδης με «γκολ-φάουλ» μείωσε στον πόντο (62-61), ο Δέδας ισοφάρισε (62-62 με 1/2 βολές), για να δώσουν οι διαιτητές φάουλ στον Παπαμακάριο στη λήξη της επίθεσης και μάλιστα για τρεις βολές, σε μία φάση που η μοναδική παράβαση που υπήρχε ήταν βήματα από τον έμπειρο γκαρντ του Φάρου!! Με 3/3 βολές ο Παπαμακάριος έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (65-62), που έφτασαν τελικά στη νίκη με 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-31, 51-48, 69-65

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ: Παπαδόπουλος, Καράμπουλας 9 (1), Μπατής 10 (3), Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 2, Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας 6, Κατούφας 2, Παπαμακάριος 21 (4), Σκορδίλης 10.

ΠΑΟΚ: Tepic 9, Βασιλειάδη 10 (1), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1) Δέδας 1, Μαργαρίτης 5, Σχορτσανίτης 18, Duvnjak 11 (2), Markovic 6, Hatcher 2.

0/2 τρίποντα ο Τεπιτς

11-8 με 3/3 τρίποντα του Παπαμακάριου, όλα χωρίς να υπάρχει επάνω του άμυνα!

0/3 ο Τέπιτς αμαρκάριστος και πάλι!!!

13-8 Αγγελόπουλος

Αστοχοι Τέπιτς - Σχορτσανίτης

Time out o ΠΑΟΚ

Καθοριστική μέχρι στιγμής η αστοχία του Τέπιτς που αντιακαταστάθηκε από τον Ντούβνιακ

13-11 Ντούβνιακ

16-11 Μπατής από τα 8 μέτρα και με πίεση χρόνου

16-12 με 1/2 βολές του Σχορτσανίτη

Αποντοι ως τώρα Βασιλειάδης, Χάτσερ, Μαργαρίτης!!!

Air ball ο Μάρκοβιτς σε τρίποντο!

23-24 Τσόχλας από τη γωνία, προβάδισμα για ΠΑΟΚ μετά το 0-2!!!

Χάθηκε η επίιθεση, λάθος ο Ντούβνιακ

0/2 βολές του Μπατή, που παίρνει ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ!!!

31-27 Πετροδημόπουλος

31-29 με 2/2 βολές του Σχορτσανίτη

Ο Βασιλειάδης δεν έχει παίξει καθόλου στο δεκάλεπτο

Έμεινε η μπάλα στα χέρια των παικτών μας στα 24"

Tiome out, κατοχή ο ΠΑΟΚ, 3,3" ακόμα

Στο μεγαλύτερο κομμάτι των δύο δεκαλέπτων το παιχνίδι του ΠΑΟΚ είναι προβλέψιμο!!!

41-37 Μαργαρίτης

Ανύπαρκτο φάουλ δίνεται στον Παπαμακάριο!

43-37 Καράμπουλας

Αστοχος ο Τέπιτς σε αμαρκάριστο τρίποντο

45-37 Σκορδίλης, στο -8 ο ΠΑΟΚ που δεν έχει λύσεις στην επίθεση, με 34% στα σουτ δεν κερδίζεις

Time out o Μαρκόπουλος

Εμεινε η μπάλα στα χέρια των παικτών μας, χάθηκε η επίθεση! Λάθος των διαιτητών καθώς η μπάλα είχε βρει στο στεφάνι και έπρεπε να ανανεωθεί ο χρόνος των 14"

Floppy κάνει παίκτης του Φάρου, δεν δίνεται, το κοράκι ήταν στο 1 μέτρο!!!

45-39 Βασιλειάδης

Αυστηρό φάουλ στον Σχορτσανίτη

Χάνει το σουτ από κοντα ο Ντούβνιακ

45-41 Ντούβνιακ

Αστοχος ο Δέδας σε αμαρκάριστο σουτ

2:26 για το δεκάλεπτο

47-41 μετά από παιδικό λάθος του Τσόχλα!

Αστοχος ο ίδιος στην επόμενη επίθεση!

47-44 Βασιλειάδης επιτέλους!!!

47-46 Βασιλειάδης

Time out ο Φάρος

Νέο ανύπαρκτο φάουλ σε βάρος του ΠΑΟΚ!!!

49-46 με 2/2 βολές

49-48 Σχορτσανίτης, του έγινε και φάουλ που δεν δόθηκε, το ίδιο έγινε νωρίτερα και σε τρίποντο του Βασιλειάδη!!!

Ο Γκόντας δίνει την μπάλα στον Φάρο!!!

Βούλγαροι από τους Έλληνες του χωριού! Έξαλλος κάποιος από τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, βγαίνει εκτός γηπεδου με τη βοήθεια του Μπάνε

51-55 Σχορτσανίτης

Αστοχος ο Βασιλειάδης σε τρίποντο

53-55 Σκορδίλης

Βήματα ο Σχορτσανίτης, δεν φάνηκε να υπέπεσε σε παράβαση

6:32 ακόμη

56-55 Μπατής, γυρίζει το ματς ο Φάρος

Time out και ενώ το Βούλγαροι πάει και έρχεται στις κερκίδες, χωρίς να ιδρώνει το αυτί κανενός

Ο Χάτσερ χάνει λέι απ!!!

3ο φάουλ ο Μαργαρίτης

4:50 ακόμη

56-57 με παλικαρίσιο καλάθι του Σοφοκλή!!!

59-57 Μπατής αμαρκάριστος

Κλέψιμο από τον ίδιο στον Χάτσερ που είναι εκτός αγώνα!!!

62-58 με 1/2 ο Μαργαρίτης

62-61 με καλάθι και φάουλ του Βασιλειάδη σε χαμένη επίθεση!!!

67" ακόμη κατοχή ο ΠΑΟΚ!

Βολές ο Δέδας στα 58"

62-62 με 1/2 βολές

Time out

3 βολές στον Παπαμακάριο που έχει κάμνει βήματα!!!! O αστείος με τη σφυρίχτρα δεν τα είδε!!! Oύτε φάουλ υπάρχει στη φάση!

65-62 με 3/3

Το video εκθέτει ανεπανόρθωτα το κοράκι που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στο χωριό του Πειραιά!

Time out

65-63 με 1/2 βολές του Σχορτσανίτη

Βολές ο Παπαμακάριος, κακώς έγινε το φάουλ

67-63 με 2/2 στα 14"

67-65 Χάτσερ τα 7", time out

Βολές ο Κομποδιέτας στα 3,5" κλέψανε τουλάχιστον 2"

69-65 με 2/2, κάπου εδώ τελειώσανε όλα

Τελος

...........................................

Το pregame του παιχνιδιού

Προβλήματα προέκυψαν από την παρουσία 30 γάβρων που μπήκαν από νωρίς στις κερκίδες με ντου και άρχισαν τα γνωστά αντεθνικά συνθήματα, με επέμβαση της αστυνομίας τα πνεύματα ηρέμησαν. Για εμάς αποκλειστικός υπεύθυνος του σκηνικού είναι ο γηπεδούχος!!! Κανείς άλλος...

17:10 Διαπιστώθηκε ότι η μια μπασκέτα ήταν πιο κοντή από την δεύτερη!!!

17:20 Ξεκίνησε ζέσταμα ο ΠΑΟΚ

17:45 Και μία παρουσία έκπληξη στο γήπεδο. O Kevin Langford στο Κερατσίνι, εκμεταλλευόμενος τις γιορτές...

18:15 Γεμάτο το μικρό γήπεδο, από οπαδούς των γηπεδούχων