Εύκολα στους "4" (photos)

Στους "4" του κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο "Δικέφαλος του Βορρά", αφού νίκησε στην άδεια λόγω τιμωρίας Paok Spors Arena τον Ίκαρο Καλλιθέας με 89-67, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ντικούδη, Γκίντενς και Γκορί.

To σημερινό ήταν για την ομάδα μας το πρώτο επίσημο εντός έδρας παιχνίδι για την φετινή σεζόν. Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με αρκετές λάθος πάσες, όπως και πολλά φάουλ. Από πλευράς σκοραρίσματος ο Ντικούδης, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση σήμερα, ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του "Δικεφάλου"  στο σκοράρισμα, με το δεκάλεπτο να τελειώνει βρίσκοντας τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 18 – 15.

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πολλά φάουλ αλλά κακές επιλογές για τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν τριάντα φάουλ. Ο Γκίντενς έδειξε κάποια από τα αγωνιστικά του προσόντα και έφτασε γρήγορα τους εννιά (9) πόντους, τα τρία (3) ριμπάουντ, ένα (1) κλέψιμο και μία (1) τάπα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Σκορ ημιχρόνου 38 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλύτερα με την τριάδα Ντικούδη – Γκόρι – Γκίντενς να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Ο Ντικούδης έφτασε τους 24 με τον Γκόρι να έχει 13 και τον Γκίντενς 15. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε ασταμάτητος απέναντι σε έναν Ίκαρο ο οποίος προσπαθούσε να μην ανοίξει περισσότερο η διαφορά.

Το τ'έταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά τυπική διαδικασία με τον ΠΑΟΚ να έχει εξασφαλίσει μια διαφορά 14 πόντων και να την κρατάει μέχρι το τέλος. Ο κόουτς Μαρκόπουλος έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής τόσο στον Καλλέ όσο και στους Καλαμπάκα και Αράπη ενώ ταυτόχρονα ξεκούρασε και τους βασικούς. Αξίζει να σημειωσουμε πως ο προπονητής του ΠΑΟΚ χρησιμοποίησε όλους του παίκτες που είχε στη διάθεσή του, με τον πιτσιρικά Αμπάρα να κάνει ντεμπούτο και να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους σε επαγγελματικό επίπεδο.

Τελικό σκορ 89-67, με τον ΠΑΟΚ να παίνει 24 πόντους από τον Δήμο Ντικούδη, 20 από τον Γκίντενς, 15 από τον Γκόρι και 11 από τον Ράιτ, με τους υπόλοιπους να έχουν μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Τραγική εικόνα στο Παλατάκι με τις άδειες κερκίδες και την εκκωφαντική ησυχία να κυριαρχεί. Εύχομαι και ελπίζω πως δε θα ξαναδούμε αυτή την εικόνα, γιατί ο ΠΑΟΚ είναι ο λαός του.

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-29, 66-53, 89-67.

ΠΑΟΚ: Γκίντενς 20 (1), Στίγκερς 5 (1), Αράπης 2, Καλαμπάκας, Γκόρι 15 (1), Ντικούδης 24 (2), Καλαμπόκης 3, Αντριουσκεβίτσιους 6, Ράιτ 11 (3), Γιαννακίδης, Καλλές 1, Αμπαράς 2

ΙΚΑΡΟΣ: Σένσλι 4, Κινγκ 5, Κουμπούρας 2, Καράμπουλας 10, Πολυτάρχου, Τσιάρας 5, τζιάλας 5, Λαρεντζάκης, παπαργυρόπουλος, Τζόνσον 16 (3), Αγαδάκος 10, Λιούμπισιτς 10

Mε τιμή Roume

......................................................................................

28-19 Αντριουσκεβίτσιους με κάρφωμα, κέρδισε και τη βολή αλλά υπάρχει time out

Στον άλλον προημιτελικό, Καβάλα - Ηλυσιακός 77-76 τελικό, με καλάθι σε νεκρό χρόνο

Τέλος ημιχρόνου

Με κορυφαίους τους Ντικούδη και Giddens ο ΠΑΟΚ χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση βρίσκεται μπροστά με εννιά πόντους. Ανησυχητικό οι επτά χαμένες βολές...

89-67 Ράιτ

Τέλος παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Αρη - Ολυμπιακού σε διπλά ματς