Μόνο σεβασμός στον μεγάλο ΠΑΟΚ!

Στον τελικό του Κυπέλλου μπάσκετ, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο "Δύο Αοράκια" του Ηρακλείου, ο ΠΑΟΚ έχασε πολύ δύσκολα από τον Παναθηναϊκό με 73-79...

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-20 στο πρώτο εξάλεπτο, αλλά σταδιακά μείωσε τη διαφορά, πέρασε μπροστά στο σκορ και έχασε τον τίτλο στις λεπτομέρειες.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός, που ήταν εύστοχος από την περιφέρεια και βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο να προηγηθεί με 3-20 στο 6΄. Ο ΠΑΟΚ βρήκε πόντους με τον William Hatcher και χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Αμερικανού στο φινάλε, έκλεισε την ψαλίδα στους 14 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ άρχισε πολύ δυνατά και με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 22-29, ενώ στη συνέχεια μείωσε σε 25-31, με ένα τρίποντο του Jamal Jones. Ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από τον Kevin Langford και κατάφερε να κρατήσει διψήφια διαφορά με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς «έπνιξε» τον Παναθηναϊκό με την άμυνά του και κατάφερε να έχει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους σε όλη τη διάρκεια της περιόδου. Στο τέλος, μάλιστα, μείωσε και στον πόντο χάρη σε ένα μακρινό εύστοχο τρίποντο του Jamal Jones με τη λήξη.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα χάρη σε νέο εύστοχο τρίποντο του Jamal Jones (61-59). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με 70-67 χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα του Phil Goss, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προηγήθηκε με 70-75 3΄03΄΄ πριν το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 73-75, χάρη σε ένα καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη και 1/2 βολές του Phil Goss στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά στο τέλος, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 73-79 χάρη σε συνεχόμενους πόντους με ελεύθερες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79

ΠΑΟΚ: Jones 9 (3), Jefferson, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Tepic, Μαργαρίτης 13, Ζάρας 3 (1), Hatcher 23 (4), Garrett 10, Goss 15 (4)

Παναθηναϊκός: Thomas 12 (2), Payne, Langford 17 (3), Παπαπέτρου 10 (1), Gist 14, Βουγιούκας, Lekavicius, Kilpatrick, Καλάθης 19 (2), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μήτογλου 1