Ήττα στο Ισραήλ, ελέω διαιτησίας!

Για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε  εκτός έδρας από την Χάποελ Χολόν με 72-68...

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα με την Hapoel Holon στο μεγαλύτερο κομμάτι του, αλλά προδόθηκε από τις κακές επιλογές του στην επίθεση και έχασε με 72-68 για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» τα λάθη του στην τελευταία περίοδο, αλλά πληγώθηκε και από τις διαιτητικές αποφάσεις, με τους Ισραηλινούς να σουτάρουν ακριβώς τις διπλάσιες βολές (36 έναντι 18).

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 3-5 με ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου και με πρωταγωνιστή τον Phil Goss, ο οποίος τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 12 πόντους, προηγήθηκε με 18-25 στο 10΄, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ όταν η Holon βρήκε σκορ από τον Guy Pnini και μείωσε στον πόντο (34-35), ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστές τους Phil Goss και Βαγγέλη Μαργαρίτη και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (34-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε με την ίδια ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, γεγονός που επέτρεψε στην Holon να προηγηθεί με 49-47, χάρη σε ένα τρίποντο του Cline στο 26΄. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο παιχνίδι χάρη στα τρίποντα του Phil Goss και κράτησε το προβάδισμα με το τέλος της τρίτης περιόδου, χάρη σε ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη με τη λήξη (54-56).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση και έτσι η Hapoel Holon πήρε προβάδισμα 5 πόντων (68-63), 2΄πριν το τέλος του αγώνα, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου, αλλά και τις περισσότερες από τις βολές που εκτέλεσαν. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 68-65 με βολές του Phil Goss και σε 70-68 με βολές του Γιάννη Αθηναίου, αλλά η Holon πήρε τη νίκη με 72-68, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν ήταν ψύχραιμος στις τελευταίες επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 34-42, 54-56, 72-68

Hapoel Holon: Wyatt 14 (1), Walden 12 (1), Atkins 6, Cline 9 (1), D. Jones 13 (2), Simhon 2, Pnini 9, Harrush 0, S. Jones 7

ΠΑΟΚ: Moreira 2, Χρυσικόπουλος 5 (1), Σχίζας 2, Κόνιαρης 2, Αθηναίου 8 (1), Tepic 5 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Ζάρας 1, Pope 2, Hatcher 7 (2), Garrett 2, Goss 23 (4)