Πάλεψε για τρία δεκάλεπτα!

Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ έχασε στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, 88-69 από τον βάζελο...

Η αναμέτρηση έγινε χωρίς την παρουσία κόσμου, καθώς οι γηπεδούχοι είναι τιμωρημένοι από την περσινή σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Βαγγέλη Μαργαρίτη, έκανε μεγάλη προσπάθεια, πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και το διεκδίκησε μέχρι και λίγο μετά τα μέσα της τέταρτης περιόδου, σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε 0-8 και 2-13, με τους Miljenovic και Χρυσικόπουλος να έχουν από 5 πόντους. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0 και μείωσαν στο καλάθι (11-13 στο 6ο λεπτό), αλλά ο ΠΑΟΚ που είχε καλό ρυθμό, προηγήθηκε και πάλι με 14-19 με καλάθι του Taylor και διατήρησε το προβάδισμα ως την λήξη του δεκαλέπτου (18-19).

Με κεκτημένη ταχύτητα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα και ξέφυγε 24-19, αλλά ο ΠΑΟΚ με 3/3 βολές από τον Peiners μείωσε 24-22 και όταν βρέθηκε πίσω με 7 (29-22), είχε τον τρόπο να επιστρέψει. Ο Taylor έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (29-30), o Clanton το διατήρησε (35-36 στο 18'), αλλά ο Παππάς που είχε 3/3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (44-40) στη λήξη του 20λέπτου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 44-44, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 50-44 και για πρώτη φορά πήγαν την διαφορά στους 10 (56-46). Ο Sibert με το πρώτο του τρίποντο μείωσε 59-51, ο Miljenovic έριξε την διαφορά στους 4 (60-56) για να πάει στους 7 (64-57) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Παππάς συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ και με το πέμπτο του τρίποντο έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (67-59) στον Παναθηναϊκό. Ο Sibert με τρίποντο μείωσε στους 5 (67-62), αλλά οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι την διαφορά (72-62). Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με 14 (78-64), ο Miljjenovic με τρίποντο μείωσε στους 11 (78-67), αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντα πήγαν την διαφορά στους 16 (83-67), με λιγότερο από τρία λεπτά για το τέλος, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επανέλθει στο παιχνίδι, ενώ στο τέλος έχασε με διάστρεμμα και τον Miljenovic.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 44-40, 64-57, 88-69

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σίνγκλετον, Ρίβερς 16, Τζέιμς 7, Μποχωρίδης, Καλάθης Π., Φώτσης 2, Παππάς 18, Γκιστ 6, Χαραλαμπόπουλος 2, Λούντζης, Μπουρούσης 23, Καλάθης Ν. 14.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13, Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Τέιλορ 6, Μιλιένοβιτς 11, Γλυνιαδάκης 3, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 8, Καμάρας, Μπράιαντ 7, Πέινερς 9, Κλάντον 6.

53-46 με καλάθι και φόουλ του Ρίβερς

55-46 με καλάθι και φάουλ του Παππά, πολλά λάθη στα τελευταία λεπτά στην επίθεση

88-69 με 2/2 βολές του Καλάθη

...........................................................

Το pregame της αναμέτρησης...

16:00 Έφυγε για το ΟΑΚΑ η αποστολή του ΠΑΟΚ

17:45 Σε εξέλιξη το ζέσταμα του Δικεφάλου, όπως μπορείτε να δείτε στις photos που ακολουθούν